Slovensko v úvodnom zápase drví Čechov

Servak ​​Petrovski dvakrát skóroval a pridal asistenciu, keď Slovensko porazilo Česko 6:2 a začalo majstrovstvá sveta juniorov v roku 2024 vo švédskom Göteborgu.

Bol to najviac gólov a najväčší náskok Slovákov nad Čechmi vo svetovej juniorskej histórii.

„Je to neuveriteľný pocit, najmä proti Čechom,“ povedal Petrovski. „Je to pre nás skvelé prvé víťazstvo.“

Striebornou medailou v Halifaxe z roku 2023 Česi prelomili medailové sucho, ktoré sa datuje od bronzu z roku 2005 v Grand Forks v Severnej Dakote. Po tomto skromnom vzhľade ich ale čaká veľa práce.

„Neviem, čo sa stalo,“ povedal Thomas Hamara, tretí hráč majstrovstiev sveta juniorov. „Dali sme im góly, ktoré dali. Bolo to veľmi ťažké, keď dali gól.“ [four] Góly v [third] obdobie. Je ťažké vrátiť sa späť. „Urobili sme niekoľko nie príliš dobrých chýb, ktoré sme robiť nemali.“

Toto bol klasický Boxing Day matchup medzi bratskými rivalmi vo Frolundaborgu, ale bola to kombinácia odolnosti, zručnosti a špeciálnych tímov, ktorá vyhrala hru. Chlapci trénera Ivana Finnisa zabili päť maloletých a dvakrát využili výhodu muža.

Slovák Adam Gagan, minuloročný prekvapivý víťaz ocenenia Brankár roka, predviedol 27 zákrokov.

Poslednou medailou bol pre Slovákov bronz v roku 2015 v Montreale. V roku 2023 obsadili šieste miesto s dramatickou prehrou 4:3 po predĺžení s Kanadou vo štvrťfinále.

Už v čase 1:01 poslal Čechov do vedenia Dominik Raymond brilantným presmerovaním od zadných vrátok, keď premenil prihrávku Ondreja Bechera.

Slováci sa po zabití dvoch maloletých vrátili do rytmu. Koncom prvej tretiny vysoký český brankár Michael Hrabal zmaril na prahu Dalibora Dvorského, tohtoročnú 10. pozíciu tímu St. Louis Blues.

„Po prvej tretine sme si niečo povedali v šatni,“ povedal Petrovský. „Vedeli sme, že to nebolo naše najlepšie obdobie. Museli sme hrať jednoducho, strieľať, posúvať puk rýchlejšie. To sa nám podarilo v druhom polčase a bolo to oveľa lepšie.“

READ  Novým predsedom vlády SR - POLITICO sa stáva Robert Fico

Druhý polčas vyšiel na Slovensko, keďže český národný tím pod vedením trénera Patricka Augustu čelil problémom v penaltovom rozstrele. Petrovski, hrajúci na svojich tretích majstrovstvách sveta juniorov, zvýšil na 1:1 v druhej presilovej hre Slovenska o 2:00 po jednej krádeži. Tento 19-ročný útočník bol v tomto roku v tempe v každom zápase s Owen Sound Attack OHL.

Petr Rybčík zvýšil Slovensko na 2:1 za stavu 1:26 v kádri strelou, ktorá Hrabalovi zviazala ruky na krátkej strane. O pár sekúnd neskôr si asistenciu pripísal 17-ročný český hviezdny obranca Adam Gircek, ktorý sa zrazil v rohu s Jurajom Pekarčekom. Jirisk, mladší brat Davida Jiriska (Obranca roka 2023), sa vrátil na tretiu tretinu, no čoskoro musel opäť odísť.

Slovák Samuel Honzik skóroval na 1:22 a Boris Žabka prekvapil Hrabala strelou z diaľky na 4:1 na 4:15. Petrovský len o 1:08 neskôr premenil prihrávku asistenta kapitána Philippa Mizarda a dostal hru mimo dosahu.

Rybczykov päťjamkový pokus z pokutového kopu zastavil v polovici tretej tretiny Hrabal. Český hráč Matthias Sapovalivov v čase 11:55 znížil na 5:2, ale o 30 sekúnd neskôr prinavrátil vedenie Slovenska o štyri góly Maksym Štrbák.

Naposledy Česko prehralo so Slovenskom 3:0 vo štvrťfinále v roku 2015. Historická bilancia Slovenska sa u susedov zlepšila na päť víťazstiev, jednu remízu a 12 prehier.

Slovensko sa v stredu stretne so Švajčiarskom, Česko proti Nórsku. Hamara sa tešil na finálový zápas: „Nekonkurovali sme dostatočne. Musíme súťažiť. Zajtra budeme pripravení začať od začiatku. Toto je pre nás dobrý budíček.“