Slovensko ohromilo márnotratné Belgicko, keď Lukaku dvakrát zamietol VAR

Frankfurt: Ivan Schranz strelil najrýchlejší gól Slovenska na veľkom turnaji, aby priviedol svoj tím k víťazstvu 1:0 nad prehratým Belgickom na pondelňajšom európskom šampionáte, čím dosiahol prvý prepad v kontinentálnom finále v Nemecku.

Bola to prvá prehra Belgicka v 16 zápasoch pod vedením trénera Domenica Tedesca a návrat k ich katastrofálnej kampani na majstrovstvách sveta 2022 v deň, keď sa v skupine E nič nepokazilo, hoci veľkú časť nešťastia si zavinili sami.

Rozhodca zrušil dva góly z topánky Romelua Lukakua, prvý pre ofsajd a druhý pre hru rukou pri budovaní útoku, vo veľmi frustrujúcom dni pre silného útočníka, v ktorom premárnil niekoľko čistých príležitostí.

Kapitán Belgicka Kevin De Bruyne povedal: „Je to nešťastné. Prvých 20 minút sme boli naozaj dobrí a urobili sme takú chybu, že sme boli za to potrestaní.“

„V druhom polčase to už bolo lepšie, zvýšili sme tempo. Zaslúžili sme si vyhrať, ale nedali sme gól, a tak to je. Okrem nejakých iných šancí nám veľa nechýbalo. Niektoré veci sme upravili v r. prvý polčas sme hrali dobre,“ povedal. „Vytvorili sme si šance a určite sme si zaslúžili aspoň remízu, pretože sme nehrali zle.“

Slovensko sa po pondelkovej výhre 3:0 nad Ukrajinou v Mníchove pripojilo k Rumunsku na čele tabuľky. Belgicko sa potom v sobotu v Kolíne nad Rýnom stretne s Rumunskom.

Pred zápasom sa hovorilo o tom, že ide o nové Belgicko, ktoré sa zbavuje štítku zlatej generácie a prekypuje mladými talentmi, no tie isté problémy zostávajú.

Tedescovi hráči dominovali počas celých 90 minút, ale chýbal im rozhodný zásah, a keď ho našli, odmietli ho VAR a bojujúca slovenská obrana.

Belgicku chýbala preferovaná defenzívna dvojica Jan Vertonghen a Arthur Theat a keďže v prvom polčase hral na pravej strane ľavý krídelník Jeremy Doku a ľavý bek Yannick Carrasco, v tíme chýbala rovnováha.

READ  Arnor Sigurdsson bol nútený odstúpiť počas porážky Islandu so Slovenskom

Práve táto neistota viedla k otváračke Slovenska, keď si obrana nedokázala poradiť s Dokuovou slabou loptou do vlastnej šestnástky a keď sa podarilo zachrániť snahu Juraja Kuku, Schranz z tesného uhla prekonal svojim rekordným výkonom brankára Belgicka Koena Casteelsa. – načasovaný gól. Šesť minút a päť sekúnd.

Belgicko pocíti, že už malo viesť 1:0, keď Lukakuovu strelu zblízka zblokoval brankár Slovenska Martin Dúbravka po Dokuovom bravúrnom teči z vlastnej polovice.

Bola to prvá z troch veľkých šancí v prvom polčase pre Lukakua, ktorý pod Tedescom strelil 17 gólov v 11 zápasoch.

Šance malo aj Slovensko. Casteels musel predviesť fantastický zákrok pri bravúrnej strele Lukasa Haraslina, než predviedol výbornú defenzívnu disciplínu a slovenskí hráči oslavovali každý zákrok, ako keby strelili gól.

Belgicko sa opäť priblížilo ku skórovaniu, keď sa súboje pred bránou skončili, keď striedajúci Johan Bakayoko vypálil akoby istý gól, no obranca Slovenska David Hanko upratal loptu z bránkovej čiary.

Luis Obinda si následne spracoval loptu po jeho naliehaní po ľavej strane a Lukaku zakončil.

„Je to veľké víťazstvo,“ povedal Dúbravka. „Tvrdo sme pracovali a bojovali až do konca, v takýchto zápasoch musíte mať aj trochu šťastia.