Ukrajina porazila Slovensko, aby oživila nádeje na Euro 2024

Nebolo to ľahké. Na začiatku zápasu bola Ukrajina odhodlaná dosiahnuť výsledok. Pochopili, že ak nevyhrajú, môžu byť vylúčení.

V prvých minútach zápasu došlo k vzájomným súbojom medzi Ukrajincami a Slovákmi. Prvú gólovú šancu mali Ukrajinci v 13. minúte, keď Volodymyr Brajko nastrelil loptu na hranici šestnástky. Zachránil to slovenský brankár Martin Dúbravka, no úvod ukázal, že Ukrajina mala viac odhodlania ako v ich pondelňajšom zápase.

O chvíľu Slovensko otvorilo skóre. Po vhadzovaní poslal center do pokutového územia Slovák Lukas Haraslin. Jeho spoluhráč Ivan Schranz sa rýchlo spojil s loptou a usmernil ju do siete. Ukrajinský brankár Anatolij Trubin bol blízko k záchrane lopty, ale lopta sa mu odrazila priamo pod ruku.

Postupom zápasu sa Ukrajina hnala za náskokom. Ukrajinci tlačili na Slovákov a ich snaženie takmer skončilo v 33. min. Dúbravka bol prekonaný, no odrazilo sa to od žrde. Ukrajina pokračovala v tlaku, no nič sa nestalo. Slovensko sa po skvelom kúzle z Ukrajiny napokon udržalo a v prvom polčase sa ujalo vedenia 1:0.

Ukrajinský stredopoliar #19 Mykola Shaparenko (v strede) a slovenský stredopoliar #08 Ondrej Duda bojujú o loptu počas futbalového zápasu skupiny E Euro 2024 medzi Slovenskom a Ukrajinou 21. júna 2024. Alberto Pizzoli/AFP

Ďalšie zaujímavé témy

„Ukrajinci tvrdo udierajú!“ – Zelenskyj si pochvaľuje Usykovo víťazstvo v ťažkej váhe

Usyk (37) opísal svoje víťazstvo nad Furym ako „veľký okamih“ pre seba, svoju rodinu a krajinu.

Ale Ukrajinci sa nevzdali. Keď sa začal druhý polčas, zvýšili tempo a nakoniec sa ich práca vyplatila. V 54. minúte Oleksandr Zinchenko prekonal svojho obrancu a napálil loptu cez bránu. Následne napálil loptu do brány nepoznačený Mykola Shaparenko. To ukrajinský tím prebudilo.

Po vyrovnaní sa Ukrajina prebojovala k víťazstvu. Ukrajinci z času na čas tlačili na Slovákov. Slovákom zúžili priestor na prihrávku a vystríhali rohy, aby si Slováci mohli loptu vystreliť. Ukrajinci verili, že z tohto zápasu vyťažia výsledok a udržia svoje nádeje na Euro 2024 pri živote.

Konečne prišla tá chvíľa. V 80. minúte prešiel cez slovenskú obranu Mykola Shaparenko. Ukrajinský útočník Roman Yaremchuk pokazil ofsajdovú pascu a dobre dostal loptu do slovenského pokutového územia. Nahral loptu a prihral cez Dúbravku, čím dostal Ukrajincov v 10. minúte do vedenia.

Po dvoch góloch sa Slovensko snažilo presadiť a ukoristiť neskorý vyrovnávajúci gól. Ich chvíľa však nikdy neprišla. Ukrajinci, ktorí si poistili náskok, dobre bránili a držali si výsledok. Po piatich minútach predĺženia sa zápas skončil 2:1 v prospech Ukrajiny.

Ukrajina po zápase venovala víťazstvo svojej rodnej krajine. Tiež sa zaviazali, že budú za nich bojovať aj počas súťaže.

Nakoniec to bol zápas na dva polčasy. Už skôr v zápase to vyzeralo, že Ukrajina je na pokraji vyradenia. Namiesto toho si zabezpečili dôležitý výsledok a zostávajú v tesnom boji o postup do vyraďovacej fázy súťaže.

Teraz má Ukrajina všetko, o čo môže hrať v záverečnom zápase skupinovej fázy proti Belgicku v stredu v Stuttgarte. Výhra by im zabezpečila postup do osemfinále. Ak prehrá, zo súťaže definitívne vypadne. Možno by stačila aj remíza, ale bude záležať na tom, ako dopadnú ostatné tímy vo svojich skupinách. Čas ukáže, ako sa im bude dariť.

Vyjadrené názory sú názory autora a nie nevyhnutne názory Kyiv Post.