Euro 2024: Angličan Toney chváli športovú psychológiu pri udržiavaní pokoja

Anglický útočník Ivan Toney priznal, že sa cítil nahnevaný, keď ho tréner Gareth Southgate priviedol v 94. minúte pri nedeľňajšom víťazstve mužstva 2:1 nad Slovenskom na majstrovstvách Európy 2024.

28-ročný hráč však vedel, že na to, aby sa presadil, musí zachovať chladnú hlavu – a vyplatilo sa, pretože Toney spôsobil zmätok v obrane Slovenska po dlhom hode, ktorý viedol k úžasnému gólu Judea Bellinghama nad hlavou pred Providesom. asistencia pri víťaznom góle Harryho Kanea.

Tony v stredu novinárom povedal: „V posledných chvíľach bola vždy veľká príležitosť a mám pocit, že moja prítomnosť na ihrisku a snaha vyrušiť niektorých obrancov by dala šancu jednému z nich a verím, že tí traja minúty, dve minúty, jedna minúta alebo čo to bolo za číslo, by mi dali šancu.“

Táto kvalifikácia dala Anglicku príležitosť kvalifikovať sa do štvrťfinále, kde sa v sobotu v Dusseldorfe stretne so Švajčiarskom.

Tony, ktorý zožal potlesk od fanúšikov Anglicka, keď pre svoj tím získal priamy kop, sa dotkol lopty 22-krát za 30 minút, len o šesť menej ako Kane, ktorý odohral 105 minút.

Prečítajte si tiež | Bellingham a Kane zachraňujú Anglicko pred prehrou comebackovým víťazstvom nad Slovenskom

Útočník pochválil Michaela Caulfielda, jedného z popredných britských športových psychológov, ktorý spolupracuje s jeho klubom Brentford, za to, že mu pomohol vyrovnať sa s hnevom.

„Vždy hovorí o ovládaní vašich emócií a v tom momente sa rozčúlim, ale stále je tu päť minút hry. Hrá sa päť minút a vy musíte hrať svoju rolu,“ povedal Tony.

„Bolo na mne, aby som sa dostal von, dostal sa zo svojej nálady a pokračoval v hre.“

Southgate povedal, že vedel, že Toney „mal problém“ so striedaním na poslednú chvíľu, ale útočník povedal, že to bolo ľahké napraviť.

READ  Euro 2024: Angličan Toney chváli športovú psychológiu za zachovanie pokoja

„Výhrou,“ zažartoval Tony.

Toney nie je jediný, kto je frustrovaný z nedostatku herného času v Nemecku spolu s Jarrodom Bowenom, Eberechi Eze, Anthonym Gordonom, Coleom Palmerom a Ollie Watkinsom.

„Bude to pre nás všetkých ťažké, pretože väčšina z nás hrá týždeň čo týždeň za naše kluby,“ povedal Tony.

Prečítajte si tiež | Anglickí fanúšikovia a učenci prechádzajú z bolesti do eufórie, no po výhre Slovenska ostávajú nepresvedčení

Anglicko prehralo finále Eura 2020 po penaltách s Talianskom, zápas, ktorý si bude sčasti pamätať aj kvôli rasistickému zneužívaniu, ktoré utrpeli hráči čiernej pleti Marcus Rashford, Jadon Sancho a Bukayo Saka po zmeškaných penaltách.

Na otázku, či by mu to zabránilo v zahratí pokutového kopu, Tony povedal, že je sebavedomý človek. Podarilo sa mu streliť 30 z 32 pokutových kopov, ktoré počas svojej kariéry odohral.

Povedal: „Ak strelím gól, dám gól. Ak netrafím, budem minúť. Musíte byť odvážnejší a mať odvahu zahrať si pokutový kop. Čo sa týka tých, ktorí rasovo zneužili hráča, pretože minul penaltu kop, sú klamlivejší.“

Tony hrá svoj prvý zápas za Anglicko na veľkom turnaji, a to po tom, čo dostal osem mesiacov zákaz účasti v anglickej Premier League za porušenie pravidiel stávkovania. Pri svojom januárovom debute skóroval za Brentford a jeho pôsobivá forma z neho urobila jasnú voľbu pre Southgate.

Hoci Anglicko prehralo len tri z 27 zápasov, ktoré odohralo so Švajčiarskom a od kvalifikácie na majstrovstvá sveta v roku 1981 neokúsilo chuť prehry, Tony očakáva od tímu, ktorý v osemfinále zdolal Taliansko 2:0, ťažkú ​​výzvu.

„Švajčiarsko je skvelý tím, má hráčov na vysokej úrovni a na tomto turnaji hrali dobre,“ povedal.