Božský zásah boha Bellinghama zachráni Garetha Southgatea pred odhalením pravdy o Anglicku

Je to moment, kvôli ktorému to všetko stojí za to a možno pomôže Anglicku nájsť svoju skutočnú hodnotu ako tímu.

Ak by tím Garetha Southgatea musel predviesť všetkých jeden z najhorších výkonov za celé jeho funkčné obdobie – ktoré sa tiež zdalo na pokraji konca – prinieslo by to aspoň jeden z najväčších momentov turnaja. Božský zásah Judea Bellinghama ich udržal aj na Euro 2024 po absurdnom predĺžení 2:1 nad Slovenskom. „Kto iný?“ povedal 21-ročný hráč na oslavu svojho úžasného víťaza v 95. minúte. ako inak? Mohol by existovať lepší spôsob, ako poskytnúť moment vykúpenia, než úžasným spätným kopom s takmer posledným dotykom zápasu?

Povedať, že to bolo niečo z ničoho, by bolo veľké podcenenie, keďže to bolo pravdepodobne to, čo zachránilo celú éru Southgate, kvôli slabým osobným a tímovým výkonom.

To je dôvod, prečo sa tréner rozhodol ponechať Bellingham. Je schopný to urobiť. Anglicko musí v tomto smere ešte urobiť viac. Toto môže byť zlomový bod pre útočníka Realu Madrid a tímu. Toto je potenciálny vplyv takýchto momentov a ako môžu rozprúdiť tím. Sila je na ihrisku určite cítiť, rovnako ako pocit úľavy.

Účinok bol zrejmý na oboch stranách. Slovensko okamžite prešlo zo sklamaného pokľaknutia k tomu, že muselo zastaviť priamy kop. Podarilo sa im to, keď omladený anglický tím videl náhradníka Ivana Toneyho prihrať loptu Harrymu Kaneovi, aby skóroval víťaza. Veliteľ to potreboval rovnako ako ktokoľvek iný, možno v inom dojímavom okamihu. Možno teraz nájde viac zmyslu a života. Namiesto temnoty je tu nová nádej na to, čo príde.

READ  TV kanál, informácie o živom vysielaní

Vo večer poznačený toľkými historickými udalosťami, keď bol Southgate na pokraji stať sa len jedným futbalistom v histórii národného tímu, existovali jasné precedensy, z ktorých sa dalo čerpať. Jeden z nich bol z turnaja, o ktorom sa už hovorilo, ako sa Anglicko zlepšilo na konci kampane, a to bol predĺžený víťaz Davida Platta proti Belgicku v rovnakej fáze majstrovstiev sveta 1990. Tento gól bol rovnako úžasný ako tento tiež. Mohlo by to byť podobné?

Skutočnosť, že toto všetko sa hovorí počas tohto vzrušujúceho víťazstva, ukazuje, ako veľa sa musí zmeniť.

Cieľ magicky nevyrieši všetko. Štvrťfináloví súperi Anglicka Švajčiarsko to budú monitorovať a monitorovať potenciálne nedostatky, ktoré sa dajú využiť na celom ihrisku.

Toto víťazstvo môže byť len oddialením nevyhnutného a nie momentom osudu. Môže to byť len predohra k najhoršiemu a nie spása.

Odteraz to úplne závisí od rozhodnutí Southgate. Teraz musí určite uznať, že tento systém nefunguje.

Ivan Schranz, hráč Slovenska, oslavuje strelenie gólu svojho tímu
Ivan Schranz, hráč Slovenska, oslavuje strelenie gólu svojho tímu (Getty Images)

Potenciálna prehra zápasu prišla, keď boli hráči takto a vtedy sa pozerali na to najhoršie.

Po celom ihrisku boli obrovské medzery, najmä proti odkrytej obrane. Nemôžem viniť žiadneho jednotlivého hráča, stačí povedať, že toto je výsledok niečoho nesprávneho. Takmer nič nefungovalo. Declan Rice sa ocitol 15 yardov pred miestom, kde mal byť pre bránu Slovenska, ktorý už bol opakovane varovaný.

Ťah, ktorým sa podarilo streliť gól, bol vyskúšaný aj minúty predtým. Ondrej Duda preto poľahky vyhral duel proti Fodenovi, ktorý pôsobil bezcieľne. Lopta prešla na Juraja Kuku a jeho fyzické sily, problémy robila agilita Davida Strelca. Po odhalení Kylea Walkera jednou prihrávkou bola obrana Anglicka úplne zničená. Loptu prihral Schranzovi, a hoci si mohol zaslúžiť penaltu za panický a zúfalý zákrok, zostal stáť na nohách a trafil loptu pred Jordana Pickforda.

Reakcia anglického útočníka Harryho Kanea po premeškaní príležitosti
Reakcia anglického útočníka Harryho Kanea po premeškaní príležitosti (palestínska samospráva)

Prichádzalo a nebolo o nič menej, ako si Slovensko zaslúžilo.

READ  Budapešť bola vylúčená z hosťovania na finále Pohára BJK

To je to, na čo sa Švajčiarsko zameria. Southgate sa namiesto toho musí zamerať na to, čo funguje, aj keď to zostáva nejasné.

Ale to, čo sa nám podarilo dosiahnuť v zúfalej honbe za prehrou 1:0 so slabším tímom v osemfinále, nie je nevyhnutne potrebné na odohranie veľmi ťažkého štvrťfinále proti silnému švajčiarskemu tímu.

Je jasné, že vyváženie útokov sa musí zmeniť. Či to znamená priviesť Colea Palmera, Anthonyho Gordona alebo oboch, sa ešte len uvidí. Anglicko sa síce zlepšilo, keď nastúpil Cole Palmer, no nebolo to tak, že by z toho išli góly či dokonca tlak. Výkon Slovenska bol v záverečných chvíľach riadnej hry pomerne pohodový, aj keď vyčerpávajúci.

Riceová vystrelila prudkou loptou, ktorá trafila žrď. Milan Škriniar sa musel viac snažiť pri hlavičkovom súboji.

Bellingham a Kane sa po zápase prihovárajú fanúšikom
Bellingham a Kane sa po zápase prihovárajú fanúšikom (Agentúra na ochranu životného prostredia)

Nakoniec Anglicko vyhralo hodom, ktorý nadhodil Walker. Tento hod bol taký primitívny, ako len mohol byť, a bol to úžasný záchranný moment.

Bellingham v sebe predstavoval taktický problém a kam smeroval, no tu ho viac než vyriešil.

Ďalší gól sa zdal nevyhnutný. Minúty po reštarte predĺženia vystrelil Kane razantnou hlavičkou.

Kane po strelení víťazného gólu
Kane po strelení víťazného gólu (F a)

Anglicko od tohto momentu veci urovnalo, hoci potrebovalo ešte 25 minút nevysvetliteľného poklesu. Niektoré veci sa nemenia. Slovensko urobilo všetko, čo sa dalo, Anglicko musí nájsť viac.

Prinajmenšom sa teraz nič na turnaji nezdá predvídateľné, vrátane zostavy Southgate. Musí urobiť zmeny a to by mohlo zmeniť európsky šampionát 2024.

Vhodne, Bellingham už všetko obrátil hore nohami.