Majstrovstvá piatich krajín U-17 na Slovensku

18. august 2024 | Henrik Lundqvist

Majstrovstvá piatich krajín hráčov do 17 rokov v roku 2024 boli vzrušujúcim podujatím, na ktorom súťažili USA, Česká republika, Švajčiarsko, Slovensko a Nemecko.

Každé družstvo odohralo štyri zápasy jednokolovým ligovým systémom. V konečnom poradí sa Spojené štáty americké, Česká republika a Švajčiarsko delili po 9 bodoch.

Česko 17. augusta vyhralo nad USA 8:6, čo zohralo zásadný podiel na ich celkovom úspechu. Silný výkon malo aj Švajčiarsko, ktoré vyhralo tri zo štyroch zápasov. Slovensko dosiahlo jedno víťazstvo nad Nemeckom, ktoré sa počas celého turnaja trápilo a nedokázalo si zabezpečiť body.

Medzi najvýraznejších hráčov turnaja patrili český hráč Petr Tomek, ktorý bol na čele rebríčka strelcov s 9 bodmi (2 góly a 7 asistencií), a Kalder Varga zo Spojených štátov amerických, ktorý sa umiestnil na druhom mieste s 8 bodmi (3 góly a 5 asistencií). Medzi najlepších patrili Švajčiar Sol Wouter a Shimon Katolecki z Českej republiky.

1 USA U17 4 3 0 0 1 27-13 9
2 Česká republika U17 4 3 0 0 1 25-12 9
3 Švajčiarsko U17 4 3 0 0 1 15-15 9
4 Slovensko U17 4 1 0 0 3 15-16 3
5 Nemecko U17 4 0 0 0 4 5-31 0

Švajčiarsko – Nemecko 5.-2

Švajčiarska reprezentácia zvíťazila nad svojím nemeckým náprotivkom 5:2 v silnom zápase na Zimnom štadióne Piešťany. Nemecko a Švajčiarsko boli síce vyrovnané v počte striel (30 vs. 27), Švajčiarsko však využilo príležitosti, ktoré dostalo, efektívnejšie.

Švajčiarsko sa dostalo do vedenia, keď prvý gól strelil o 7:58 Vito Toma, ktorému asistovali Clemens Troxler a Thierry Berger. Nephew Rest zvýšil vedenie na 2:0 neskôr v prvom polčase. Švajčiarsko pokračovalo vo svojej dominancii aj v druhom polčase, keď Rafael Aschermann strelil gól v presilovej hre a Sol Wautter pridal ďalší gól a upravil tak skóre na 4:0.

Nemecko dokázalo odpovedať v tretej tretine gólmi Maxa Benkena a Jacoba Kuttnera, čím znížilo rozdiel na 4:2. Švajčiarsko však rozhodlo zápas neskorým gólom Thierryho Bergera, ktorému asistovali Toma a Troxler a zápas sa skončil víťazstvom Švajčiarska 5:2.

Brankár Švajčiarska Dominik Ziegler bol solídny, zastavil 28 z 30 striel, kým nemecký brankár Niklas Wolter čelil 27 strelám a strelil päť gólov. Napriek prehre ukázalo Nemecko najmä v tretej tretine veľkú odolnosť, no skorý náskok Švajčiarska sa ukázal ako neprekonateľný.

Slovensko – USA 3.-4

Spojené štáty americké vo finálovom zápase Majstrovstiev piatich krajín hráčov do 17 rokov zdolali Slovensko tesne 4:3 v tvrdom zápase na Zimnom štadióne Piešťany. Slovensko začalo silovo, gólmi Mateja Piresa a Samuela Hebského v prvom a druhom polčase sa ujalo vedenia 2:0. USA začali svoj comeback neskoro v druhej tretine gólom Ryana Poiriera, čím zvýšili skóre na 2:1.

Tretia tretina bola svedkom mnohých vzrušujúcich udalostí, keď Spojené štáty vyrovnali na 2:2 gólom, ktorý strelil Noah Davidson. Slovensko sa nakrátko vrátilo do vedenia gólom Adama Obuska, ale Spojené štáty rýchlo odpovedali gólom Caldera Vargu a vyrovnali skóre na 3:3. A len 41 sekúnd pred koncom riadneho hracieho času strelil Noah Davidson svoj druhý gól v zápase a zabezpečil tak víťazstvo Spojených štátov amerických 4:3.

Napriek silnému úsiliu Slovenska, vrátane impozantných 91,11 % úspešnosti zásahu brankára Samuela Hryňáka, sa vytrvalý tlak Spojených štátov, najmä v tretej tretine, kde prestrieľali Slovensko 22:6, ukázal ako rozhodujúci. Zápas bol napínavým záverom turnaja a 299 divákov bolo svedkami dramatického víťazstva Spojených štátov v neskoršom zápase.

Tlačiarenský lis

READ  Zhrnutie spravodajstva: Pri opätovnej ceste zo Slovenska do Veľkej Británie je potrebný cestovný pas