Ako Slovensko nasmerovalo Neapol k tomu, aby zaznamenal najväčší rozruch okolo eura

Zatiaľ čo veľká časť futbalového sveta stratila rozum, Francesco Calzona bol pokojný. Z hľadiska rebríčka FIFA bola pondelková výhra Slovenska 1:0 nad Belgickom najväčším trápením na majstrovstvách Európy v histórii so 45 miestami medzi týmito dvoma tímami.

Calzona dostal otázku, či to bol najlepší výkon Slovenska za takmer dva roky pod jeho vedením. Odpovedal: „Počas kvalifikácií sme predviedli niekoľko vynikajúcich výkonov,“ ale uznal, že víťazstvo bolo „veľmi špeciálne.“

Tých 90 minút, ktoré strávil vo Frankfurte, možno vynahradilo posledné tri mesiace, ktoré Calzona strávila v Neapole.

Bývalý asistent Luciana Spallettiho v klube Serie A v tomto talianskom meste strávil koniec sezóny 2023-24 riadením Neapola – Calzona sa vrátil ako dočasný hlavný tréner vo februári, keď prepustili Waltera Mazzarriho – a Slovensko. Bolo to žalostných 16 zápasov, len s tromi výhrami a poslednými 16 výstupmi v Lige majstrov, čo prispelo k najhoršej obhajobe titulu zo všetkých tímov v ére Serie A s tromi bodmi za víťazstvo.

Ale futbal nám berie a futbal nám to aj dáva.

Ako sa pozerať na Euro 2024 Športovec

Calzona povedal, že pred zápasom bolo najdôležitejšie vyhnúť sa prehre Slovenska v úvodnom zápase proti tímu, ktorý je vo svetovom rebríčku podľa FIFA na treťom mieste, a vyjadril nádej, že tím „bude hrať mimo seba“.

Ako ukázali proti Belgicku, Slovensko má odtiene neapolského tímu 2022-23, ktorý vyhral titul Serie A. Systematicky vyzerá útočná štruktúra 4-3-3 a stred poľa 4-1-4-1 podobne. Rovnako ako muž na základni stredového trojuholníka: Stanislav Lobotka.

Od lopty to bolo všetko o stredopoliaroch Slovenska. Majú najstarší káder na tomto Euro turnaji a ich stredná trojka je veľmi skúsená. Lobotka, Ondrej Duda a Juraj Kuka majú spolu 95 rokov a vyše 200 čapíkov. Ľavostranný č. 8 Kuka rýchlo vyskočil z bloku a pretlačil pravého belgického stredného obrancu Wouta-Weissa, čím uzavrel útočné uhly.

READ  Slovensko znižuje počet zamestnancov ruského veľvyslanectva o 35 ministerstiev zahraničia

Belgičania pomohli Slovensku hrať s pravonohým krídelníkom Yannickom Carrascom na ľavom obrancovi, čo je druh výberu, ktorý viac pozná predchodca súčasného trénera Domenica Tedesca Roberto Martinez. To znamenalo, že belgická konštrukcia na ľavej strane mala problémy v prvom polčase a spoliehala sa na rýchlosť Jeremyho Dokua na pravej strane.

prehĺbiť

Choďte hlbšie

Remco Evenepoel: Pretekár Tour de France, ktorý mohol hrať za Belgicko na Euro 2024

„Povedal som tímu, aby sa pokúsil hrať futbal, pretože na to máme v tíme kvalitu,“ povedal Calzona.

Šance Belgicka prišli v prvom polčase, keď sa Slovensko ničilo pri budovaní útoku. Radi hrajú vo vzoroch, pričom lopta často smeruje k Lobotkovi, ktorý hrá jedného pivota, kým sa odrazí preč.

Tieto riziká sú pre Slovensko typické svojou tvorbou, sú súčasťou filozofie Calzony a sú vhodné pre Lobotkovu kvalifikáciu. On a Duda včera zaznamenali presnosť prihrávok viac ako 90 percent a vyčerpávajúca belgická tlač ich nevyviedla z miery. Dvojica si vybrala momenty na prihrávku a chvíle na to, aby zostala na lopte.

Brankár Martin Dúbravka ukázal odvahu pri útočení na novinárov, no jeho rozdeľovanie, ako to už v jeho klube Newcastle býva, bolo nedôsledné. Jeho prvou akciou v zápase bola chybne umiestnená prihrávka pod tlakom, vďaka čomu Belgicko v poslednej tretine vhadzovalo. Leandro Trossard neustále nútil Dúbravku na jeho nedominantnú ľavú nohu.

Belgičania tlačili v rozostavení 3-4-1-2, aby si zabezpečili kontrolu nad stredopoliarmi Slovenska. Trossard sa presunul po boku Romelua Lukakua, aby vytvoril tlak na stredných obrancov, zatiaľ čo kapitán Kevin De Bruyne prešiel k Lobotkovi a Carrasco sa presadil, aby označil krajných obrancov.

Belgicko totiž mohlo zmiznúť z dohľadu už v prvom polčase len pri góloch Slovenska, najmä keď De Bruyne prinútil Dúbravku k ďalšiemu faulu, ale Trossard vystrelil nad žrď.

READ  Viac ako 16% Slovákov je ohrozených chudobou - EURACTIV.com

„Nemohli sme robiť to, čo sme chceli, najmä pokiaľ ide o zostavenie zozadu, ale je pochopiteľné, že sme mali nejaké problémy kvôli ich kvalite,“ povedal Calzona.

Prvých 30 minút zápasu mala Dúbravka vyrovnaný podiel krátkych a dlhých prihrávok. Od 31. minúty trafil 21 dlhých prihrávok z 25. Kým ostatní zdvojnásobili, Calzona išiel do plánu B. Forma Belgicka znamenala, že v polčase odišlo tri proti trom a Slovensko išlo k zemi.

To je v súlade s odkazom Calzony v kvalifikácii: „Snažím sa vnútiť tímu mentalitu hrať všetky zápasy otvorene, bez ohľadu na kvality súpera.“

Slovensko nedominuje na lopte, ale nehrá sa ani protiútokový futbal. Zatiaľ čo víťazný gól padol z vysokotlakového belgického vhadzovania, neskôr v prvom polčase takmer skórovali z ťahu turnaja.

prehĺbiť

Sprievodca zostavou Euro 2024 na Slovensku: Známy mix skúseností pod vedením bývalého predavača kávy

Zadná prihrávka, ktorá vytvorila strelu Lukasa Haraslina, bola pre Neapol podpisom. Hra naplno využila nerovnomerný tlak Belgičana, keď ľavý obranca Carrasco naskočil na slovenského pravého obrancu Petra Pekárka. To prinútilo belgického ľavého stredného obrancu Zina Debasta pohybovať sa široko a otvorilo sa priestor pre číslo 8, aby vbehla do polovičného priestoru. Presne to sa stalo, keď pravák Ivan Schranz prepustil Kuka.

Vybral si svojho najvzdialenejšieho spoluhráča, ľavého krídelníka Haraslina, ktorý loptu parádne volejom strelil a prinútil Quinna Castlesa k razantnému zákroku.

Ak sa herný plán Calzony točí okolo vyťaženia zo Slovenska medzi šestnástkami čo najviac, tak futbaloví bohovia im majú ďakovať, že to v sebe vyhrali. Lukaku dvakrát vyrovnal, oba z jedného dotyku, no oboch vylúčili posudky VAR – prvý pre ofsajd, druhý pre hádzanú určenú meračom ofsajdu v rozostavení.

Belgicko premárnilo ďalšie štyri veľké šance a vytvorilo si dosť na víťazstvo v zápase. Slovensko však strelilo gól už v prvej desaťminútovke, takže takmer celý zápas prežilo vo víťaznom režime a naďalej tvorilo.

READ  Politico: Pozastavenie plánu slovenského premiéra Fica na zníženie trestov za korupciu

Názorné bolo, ako bolo Belgicko na začiatku skrachované.

Na začiatku hodiny De Bruyne prestal zaujímať pokročilé pozície a klesol hlbšie, čím sa presunul do úlohy, keď posielal dopredu prihrávky v štýle Hail Mary pre Belgicko 4-2-4. Zdá sa, že Tedesco výberom tohto prístupu akceptoval skutočnosť, že Slovensko vyhrá bitku v strede poľa.

Takéto výsledky sú vzhľadom na rozdiel medzi talentmi ojedinelé, ale Slovensko si pod Calzonou zvyklo držať zápasy blízko. Z 19 zápasov prehrali len štyri a iba jeden z nich bol o viac ako jeden gól (priateľská prehra 2:0 s Rakúskom v marci tohto roku).

Slovensko teraz bude musieť rýchlo prehodnotiť svoje ciele na Euro 2024.

Sú v slabej skupine a musia hrať s Ukrajinou (piatok) a Rumunskom (budúcu stredu). Reálne im chýba iba ďalší bod zo šiestich, ktorí sú k dispozícii, aby sa kvalifikovali do vyraďovacej fázy, vzhľadom na triky o tretie miesto v systéme, ale budú mať oveľa väčšiu šancu ísť na tomto turnaji hlboko, ak sa im podarí vyhrať skupinu E.