Belgicko 0 Slovensko 1: Prvé veľké prekvapenie na ME 2024 po zrušení dvoch gólov Lukakua

Slovensko zažilo na Eure 2024 svoj prvý veľký rozruch – a jeden z najväčších v histórii turnaja – keď porazilo Belgicko, tretí tím na svete.

Slovensko je v rebríčku Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) na 48. mieste, no na tomto turnaji naďalej strieľalo skoré góly, keď Ivan Schranz využil neúspešný pokus Belgicka hrať zozadu a po siedmich minútach dostal svoj tím dopredu. .

Romelu Lukaku si myslel, že vyrovnávajúci gól skóroval v dvoch prípadoch, jeden z nich pár minút pred koncom zápasu, ale jeho góly v oboch prípadoch video asistent rozhodcu neuznal.

Tieto rozhodnutia, jedno pre ofsajd a druhé pre hádzanú od Luisa Obindu, znamenali, že Belgicko nedokázalo nájsť vyrovnanie a utrpelo sklamanie zo začiatku majstrovstiev Európy, ktoré boli ich prvým vystúpením na turnaji od ich mizerného výstupu zo skupiny. etapa na majstrovstvách sveta 2022.

Po tom, čo Rumunsko v skupine E prekvapujúco zdolalo Ukrajinu 3:0, sa teraz Belgicko musí rýchlo spamätať, ak sa chce vyhnúť osudu, ktorý ho postihol v Katare.

Inšpirovalo sa Slovensko ďalším šokom, ktorý nastal v priebehu dňa?

Tréner Slovenska Francesco Calzona pred zápasom povedal: „Vieme, že v žiadnom prípade nie sme favoriti na víťazstvo v zápase. Dúfam, že tím hrá čo najlepšie a dosiahne najlepšie výsledky. Dôležité je neprehrať.“

Hoci Slovensko bolo v tomto zápase jednoznačne slabšie, možno práve víťazstvo Rumunska nad Ukrajinou o dve hodiny skôr inšpirovalo tím Calzony k víťazstvu.

Ich gól padol proti priebehu hry, keď Slovensko tvrdo zatlačilo a zabránilo Jérémymu Dokuovi rozohrať pri rohovej zástavke. Krídelník Manchestru City sa snažil prihrať na hranici šestnástky Timothymu Castagnemu, no o loptu prišiel a stredopoliar Juraj Kuka mohol vystreliť na bránu.

Quinn Casteels, ktorý proti Belgicku nastúpil pri absencii Thibauta Courtoisa, bol dostatočne silný na to, aby zachránil úvodný pokus, no odrazená lopta sa dostala do cesty Schranzovi, ktorý šikovnou strelou dostal svoj tím do vedenia.

Gól Slovenska v siedmej minúte pokračuje v skorej bodovej sérii na tomto európskom šampionáte (Angelos Tzortzinis/AFP cez Getty Images)

Gól na Waldstadione prekvapil, no Calzona možno nastražila pascu. Tréner pred začiatkom zápasu povedal: „Belgicko je dobré v prechodoch a protiútokoch, ale my máme svoj vlastný spôsob hry. Keď dobre stlačíte, môže to byť výhoda, ale ak nie, necháte si viac priestoru.“

READ  SLEDOVAŤ NAŽIVO: ANDALÚCIA COSTA DEL SOL OPEN DE ESPANA

Slovensko – krajina s talentovanejšími obrancami ako útočníkmi – dokázalo proti Belgicku skórovať už v prvom polčase a všetko zapríčinila proaktívna defenzíva vysoko na ihrisku.

Karla Anka

Koľko chýbal Lukaku?

Ako jeden z mála zostávajúcich pilierov belgickej zlatej generácie Lukaku toto leto určite ponesie ťažké bremeno. A v tomto prechodnom tíme – v niektorých smeroch ťažký a v iných slabý – je Lukaku jedným z kľúčových mužov.

Bol to však večer, keď všetko išlo proti 31-ročnému hráčovi.

Len v prvom polčase premárnil tri poriadne šance, z ktorých najvýraznejšou bola jeho priama strela na Martina Dúbravku zblízka už po troch minútach po bravúrnom úvode Doku.

Po prestávke boli dva góly neuznané – prvý, keď bol považovaný za v ofsajdovej pozícii po hlavičke Amadoua Onana, a druhý, keď sa rozhodca domnieval, že Obinda si s loptou pri nájazde na bránku spracoval príliš tvrdo. útok.

Romelu Lukaku, najlepší strelec Belgicka v histórii, si myslel, že v druhom polčase vyrovnal, no gól nebol uznaný (Kirill Kudryavtsev/AFP cez Getty Images)

Hry tohto druhu sú nezvyčajné pre Lukakua, ktorý strelil 85 gólov len v 116 vystúpeniach na ceste k tomu, aby sa stal najlepším strelcom svojej krajiny. Ale tento vzácny deň pripomenul jeho posledné vystúpenie na veľkom turnaji; Zápas sa v skupinovej fáze proti Chorvátsku skončil bezgólovou remízou, premrhaním veľkého množstva príležitostí a Belgicko vypadlo z MS 2022 v Katare.

Lukaku dokončil zápas s očakávaným priemerom gólov 0,8, ale pri tejto príležitosti mu chýbal cit a vyrovnanosť, aby zabránil Belgicku prepadnúť do šokovej porážky. Ak sa má Belgicko vyhnúť ďalšiemu trápnemu predčasnému odchodu, bude musieť čoskoro nájsť svoje kopačky.

Patrick Boyland

„Snickometer“ hrá po prvýkrát hlavnú úlohu

V prchavej chvíli, keď sa hodiny blížili k 90. ​​minúte, sa zdalo, že Lukakuovi sa podarilo získať bod pre Belgicko. Potom však zásah video asistenta rozhodcu (VAR) vytvoril historický moment na turnaji.

READ  Ukážka: Portugalsko vs Slovensko - predpoveď, tímové novinky, zostavy

Turecký rozhodca Halil Umut Miller išiel na obrazovku štadióna, aby si prezrel hádzanú od Obindu počas prípravy na zápas, a bol mu premietnutý záznam s použitím novej technológie „snickometer“ UEFA, aby sa uistil, či sa útočník RB Lipsko nedotkol lopty nedovolene. Zábery ukázali, že tak urobil a vyrovnávajúci gól nebol povolený.

UEFA mala záujem zlepšiť rozhodovací proces v zápasoch, pričom Roberto Rossetti, riaditeľ federácie rozhodcov, na predturnajovom brífingu v Mníchove poukázal na potrebu uvedenia novej technológie.

Rossetti vysvetlil, že loptičky použité na tomto turnaji budú obsahovať mikročipy, ktoré umožnia presné sledovanie kontaktu, čo je nevyhnutné pre použitú poloautomatickú ofsajdovú technológiu, no zároveň umožní rozhodcom zistiť, či v určitých situáciách vôbec došlo ku kontaktu.

Podobne ako technológia používaná v krikete, „akcelerometer“ ponúka spôsob, ako zistiť, či sa hráč dotkol lopty, napríklad rukou, alebo či sa hráč v ofsajdovej pozícii dotkol lopty.

Toto bolo jeho prvé veľké použitie a prišlo v kľúčovom momente hry.

Rovnako ako v prípade video technológie sa očakáva, že diskusia o tejto technológii bude pokračovať donekonečna.

Aký škodlivý môže byť tento neúspech pre Belgicko?

Belgická zlatá generácia nedosiahla to, čo jej talent sľuboval. Prišlo to príliš skoro a chýbali mu krajní obrancovia na Euro 2016 a príliš neskoro a chýbala mu sila v strede poľa na Euro 2020. Súčasný tréner Domenico Tedesco vedie nový, mladší belgický tím, ktorý vstúpil na tento turnaj s menšími ambíciami (štvrťfinálový odchod bol široko ďaleko v médiách krajiny videný ako výsledný potenciál), ale očakávalo sa, že ľahko zvíťazia nad Slovenskom.

Kapitán tímu Kevin De Bruyne pred zápasom povedal: „Všetci sme tu, aby sme si užili dobrý štart do tohto turnaja, môžeme sa sústrediť na pozitíva alebo negatíva z minulosti, ale tím je silný a pripravený začať tento turnaj.“

Belgicko však obmedzovali staré problémy. Mali problémy na krajnom obrancovi, Yannick Carrasco sa snažil nájsť plynulosť s Leandrom Trossardom vpredu. Belgický tím opäť pôsobil v centrálnych priestoroch bojazlivo (Axel Witsel nebol dostatočne fit na to, aby sedel na lavičke). Youri Tielemans – ktorý nastúpil ako náhradník v druhom polčase, aby dal svojmu tímu väčšiu kontrolu v strede poľa – dostal žltú kartu 80 sekúnd po svojom úvode.

READ  Tím USA rozsvieti búrku na Hlinka Gretzky Cupe

Belgicko pri viacerých príležitostiach zaútočilo z rohu bez väčšieho plánu ako „zastreliť Amadoua Onana“.

Niekto si môže myslieť, že belgický tím mal smolu alebo nešťastný výsledok, no je to spôsobené jeho neschopnosťou podávať presvedčivý výkon po dlhé obdobia zápasu. Na vysoký tlak Slovenska v prvom polčase reagoval pomaly, v druhom ho frustrovala silná obrana Calzony.

Pred týmto zápasom Belgicko neprehralo vo všetkých 14 zápasoch pod Tedescom (10 vyhralo a 4 remizovalo). Prekvapivé víťazstvo Rumunska nad Ukrajinou na začiatku zápasu bolo dôvodom pretrhnutia rekordu v skupine E. Toto strhlo celý tím.

Karla Anka

Čo povedal Domenico Tedesco?

„Môžeme využiť túto frustráciu a zúročiť túto prehru.“ Zo zápasu si môžeme vziať niekoľko pozitív.

Bude sa musieť porozprávať s Lukakuom? „Nie, sme veľmi úprimní. Hrá za Belgicko už dlho a vie, ako strieľať góly. Ukázal to. Dnes v noci strelil dva góly, ale neboli mu povolené. Ak niečo potrebuje, som tu ho, ale je to špičkový hráč a nič nepotrebuje.“ „Na nič v tomto smere.“

Čo povedal Francesco Calzona?

„Požiadal som tím, aby sa pokúsil hrať futbal, pretože na to máme kvalitu, samozrejme, Belgicko študovalo náš spôsob hry a na začiatku sme nemohli robiť to, čo sme chceli ale je pochopiteľné, že kvôli ich kvalite sme mali problémy.

„Slovensko je malá krajina, a predsa do Nemecka cestovalo toľko ľudí a vidieť mužov, ženy a deti a úsmevy na ich tvárach… aj pre nich to bola asi nečakaná výhra, ako aj pre nás. Je to veľmi obohacujúca skúsenosť.“