Belgicko porazilo Slovensko 1:0 po tom, čo videoasistent rozhodcu zabránil Lukakuovi dvakrát skórovať na Euro 2024

FRANKFURT, Nemecko (Reuters) – Dva góly, ktoré strelil Romelu Lukaku, neboli po preskúmaní VAR uznané a Belgicko utrpelo v pondelok v E-skupine majstrovstiev Európy ohromujúcu prehru 1:0 od Slovenska.

Slovensko strelilo gól v siedmej minúte cez útočníka Ivana Schranza a následne prežilo sériu nevyužitých príležitostí najlepšieho belgického strelca Lukakua, ktorého dva góly v druhom polčase neuznali po tom, čo ich rozhodcovia najskôr zrátali, a všetky čo tvorca hry Kevin De Bruyne dokázal.

Slovensko si udržalo zaslúžené víťazstvo vďaka odvážnemu zákroku obrancu Davida Hanka pri strele z bránkovej čiary, keď po zranení tváre v dôsledku kolena jedného zo spoluhráčov spadol na zem do siete.

V záverečnom hvizde sa hráči a zamestnanci Slovenska roztancovali pred domácim publikom 45 181 na Waldstadione, pričom hrala ich obľúbená víťazná hudba, moderná futbalová hymna „Freedom from Desire“.

Stredopoliar Stanislav Lobotka, ktorý bol vyhlásený za najlepšieho hráča zápasu, povedal: „Toto víťazstvo znamená veľa nielen pre mňa, ale pre celý slovenský národ. Možno nie každý veril v naše schopnosti.“

Hanko sa vrátil do akcie po tom, čo v 62. minúte zblokoval strelu striedajúceho Johana Bakayoka zblízka, krátko po tom, čo bol Lukakuov prvý „gól“ neuznaný, keď sa na základe video kontroly ukázal ofsajd.

Videoasistent rozhodcu v 86. minúte bol kontroverznejší, pretože sa považovalo za to, že sa Luis Obinda dotkol lopty rukou predtým, ako ju prihral Lukakuovi, aby ju prudko vystrelil.

„Chcem byť aspoň dobrý a spravodlivý porazený,“ povedal tréner Belgicka Domenico Tedesco o rozhodcoch zápasu, ktorí pôvodne dovolili oceniť dva góly, „Týmto chlapcom veríme.“

Lukaku vytvoril rekord turnaja so 14 gólmi v minuloročnej kvalifikačnej skupine a má na konte rekordných 85 gólov za Belgicko, no akosi nedokázal skórovať v prehratom prvom polčase, vrátane dvoch gólov predtým, než sa Slovensko vôbec dostalo do vedenia.

READ  Minister zahraničných vecí Szijjártó: Maďarsko a Slovensko by boli na tom lepšie, keby vzťahy boli dobré

„Je to špičkový hráč s veľkou osobnosťou. Dlho hral za Belgicko a veľmi dobre vie, ako strieľať góly,“ povedal Tedesco.

Dráma vo Frankfurte prišla niekoľko hodín po tom, čo Rumunsko prekonalo očakávania, keď v Mníchove porazilo Ukrajinu 3:0.

Belgicko utrpelo pod Tedescovým vedením prvú prehru po 15 zápasoch a v sobotu večer v Kolíne nad Rýnom sa stretne s Rumunskom.

Slovensko má o deň menej na to, aby sa pripravilo na piatkový súboj s Ukrajinou v Düsseldorfe.

Prekvapenie prišlo po chybe obrany De Bruyneho spoluhráča z Manchestru City Jeremyho Dokua, ktorý bol vystavený tlaku súperov po vhadzovaní pri rohovej zástavke svojho tímu.

Doku poslal nepremyslenú prihrávku cez svoje pokutové územie, Schranz ju vrátil Jurajovi Kukovi, ktorý ju nastrelil do siete. Belgický brankár Koen Casteels loptu zblokoval, ale poslal ju Schranzovi, ktorý ju z tesného uhla prestrelil.

Slovenský tlak bol silný na improvizovanú defenzívu Belgicka, a to aj napriek zahrnutiu dvoch 37-ročných hráčov na oboch útočných postoch. Ide o rekord majstrovstiev Európy, ktorý by mohol byť prekonaný v utorok, ak si Portugalsko vyberie Cristiana Ronalda a Pepeho.

Veteráni Kuka a Petr Pekarek nastúpili na všetkých osem finálových zápasov Slovenska od prvej kvalifikácie o ročník 2016.

Tréner Slovenska Francesco Calzona v preložených poznámkach povedal: „Kuka, má vo svojej kariére babie leto a mám z toho radosť,“ pričom Pekareka pochválil a označil ho za „dokonalého profesionála“.

Koka a Pekarek boli súčasťou kádra Slovenska vo finále MS 2010, ktoré zdolalo obhajcu titulu Taliansko a vyradilo ho zo skupinovej fázy, no pre Slovensko to bol najlepší moment na európskom šampionáte a víťazstvo jeho talianskeho trénera.

Belgicko nestrelilo gól už v troch zápasoch po sebe na turnaji. Nečakane rýchly odchod z MS 2022 prišiel po prehre 2:0 s Marokom a 1:0 s Venezuelou. Remíza 0:0 s ChorvátskomZatiaľ čo Belgicko sa mohlo kvalifikovať zo skupiny, Lukaku využil zlatú príležitosť v posledných momentoch zápasu.