Bellingham a Kane zachraňujú Anglicko pred šokovým odchodom z ME 2024 proti Slovensku

Ivan Schranz posúva Slovensko vpred svojim tretím gólom na Euro 2024 (Inna Fassbender)

Anglicko Anglicko prežilo zahanbujúci výstup z posledných 16 na Euro 2024 vďaka kopu Judea Bellinghama nad hlavou predtým, ako Harry Kane skóroval v predĺžení a spečatil tak nedeľné víťazstvo nad Slovenskom 2:1.

Anglická reprezentácia patrila k favoritom na zisk titulu po čakaní, ktoré trvalo 58 rokov, no zdalo sa, že sa s turnajom rozlúči po vysokej prehre gólom Ivana Schranza z 25. minúty.

Bellinghamov moment inšpirácie v piatej minúte nadstaveného času však vdýchol nový život vláde Garetha Southgatea ako trénera Anglicka.

Kane potom strelil gól hlavou v prvej minúte predĺženia a postúpil s ním do štvrťfinále Švajčiarsko v sobotu.

„Taká je túžba a prístup zo strany hráčov,“ povedal Kane.

Zdalo sa, že Southgate sa chystá vzdať po tom, čo odmietol urobiť zmeny v kádri, ktorý zakolísal vo vedení skupiny C napriek tomu, že v troch zápasoch strelil iba dva góly.

Kobe Maino Bol privedený vo svojom prvom súťažnom zápase v jedinej zmene v Southgate a zaplatil za to ďalší nevýrazný prejav bez tempa alebo kreativity po dlhú dobu.

Southgate povedal: „Chceme byť lepší. Nebudem to skrývať, ale duch a charakter boli prítomné pred očami všetkých a stále bojujeme.“

Jedinou záchranou pred vystúpením Anglicka v skupinovej fáze bola jeho improvizovaná obrana, ktorá obstála dobre a v troch zápasoch inkasovala iba jeden gól.

Hneď v úvode zápasu však utrpeli drvivú porážku od Slovenska zo 45. miesta vo svetovom rebríčku.

Anglicko veľa varovaní nepočúvalo, keďže David Hanko a Lukas Haraslin premrhali množstvo nebezpečných príležitostí.

Slovensko napokon potrestalo svojich slávnejších rivalov, keď David Strelec dostal dostatok priestoru pred Schranzom, ktorý suverénne prepichol loptu. Jordan Pickford Na svoj tretí gól na turnaji.

READ  Alice Robinson prekonala víťazstvá v obrovskom slalome v Austrálii a na Novom Zélande

Píšťalku na konci prvého polčasu privítali bujarým buchotom, ale Southgate zostal oddaný svojej pozícii a až do 25. minúty od konca neprestriedal.

Anglicku sa aspoň podarilo zlepšiť svoj výkon po nešťastnom prvom polčase a svoj gól strelilo päť minút po reštarte.

Phil Foden Doručené Kieran TrippierRozhodca však považoval loptu za náhodnú, ale po kontrole videoasistenta rozhodcu ju považoval za ofsajdovú.

– Kane vyhral –

Slovensko mohlo krátko nato zdvojnásobiť svoj náskok, keď Anglicko stratilo loptu a Strelec sledoval, ako Pickford jazdí vedľa, ale nedokázal skórovať z polovice.

Southgate bol nútený odstúpiť v 66. minúte pre Trippierovo zranenie.

Anglicko sa však stále snažilo vytvárať si šance a vyzeralo, že je pripravené na porážku, keď Kane zamieril vedľa v zlatej príležitosti. Declan Rice Z veľkej diaľky vystrelil loptu a tá trafila žrď.

Southgate bol dokonca zosmiešňovaný za podporu Anglicka pre jeho zaradenie Evan Tony Hlboko do prestávky s skandovaním „Nevieš, čo robíš.“

Prišlo však ohromujúce prekvapenie, keď Bellingham v posledných chvíľach nadstaveného času šikovne premenil Guehiho center do siete.

„Je to pocit ako ktorýkoľvek iný,“ povedal Bellingham.

„Ste 30 sekúnd od toho, aby ste sa vrátili domov a počuli všetky tie nezmysly a mali pocit, že ste sklamali celý národ. Za 30 sekúnd alebo jeden kop do lopty sa môže všetko zmeniť.“

Zrazu Slovensko šokovalo a Tony k tomu mal prispieť veľkou mierou.

Útočník Brentfordu skóroval hlavičkou Eberechi EzeKane vyslal nešťastnú strelu cez bránu na svoj druhý gól na turnaji.

Slovensko mohlo smerovať k penaltám, keď krajný obranca Petr Pekarek nedokázal pretaviť nebezpečný center zblízka na gól.

Anglicko sa však dožije ďalšieho dňa vo štvrťfinále proti impozantnému Švajčiarsku, ktoré bez problémov vyradilo obhajcov titulu Taliansko V sobotu 2:0.