Euro 2024: Angličan Toney chváli športovú psychológiu za zachovanie pokoja

Anglický útočník Ivan Toney priznal, že bol nahnevaný, keď ho tréner Gareth Southgate priviedol v 94. minúte pri nedeľňajšom víťazstve mužstva 2:1 nad Slovenskom na majstrovstvách Európy 2024.

28-ročný hráč však vedel, že na to, aby sa presadil, musí zachovať chladnú hlavu – a vyplatilo sa, pretože Toney spôsobil zmätok v obrane Slovenska po dlhom hode, ktorý viedol k úžasnému gólu Judea Bellinghama nad hlavou pred Providesom. asistencia pri víťaznom góle Harryho Kanea.

Tony v stredu novinárom povedal: „V posledných chvíľach bola vždy veľká príležitosť a mám pocit, že moja prítomnosť na ihrisku a snaha vyrušiť niektorých obrancov by dala šancu jednému z nich a verím, že tí traja minúty, dve minúty, jedna minúta alebo čo to bolo za číslo, by mi dali šancu.“

Táto kvalifikácia dala Anglicku príležitosť kvalifikovať sa do štvrťfinále, kde sa v sobotu v Dusseldorfe stretne so Švajčiarskom.

Tony, ktorý zožal potlesk od fanúšikov Anglicka, keď pre svoj tím získal priamy kop, sa dotkol lopty 22-krát za 30 minút, len o šesť menej ako Kane, ktorý odohral 105 minút.

Prečítajte si tiež | Bellingham a Kane zachraňujú Anglicko pred prehrou comebackovým víťazstvom nad Slovenskom

Útočník pochválil Michaela Caulfielda, jedného z popredných britských športových psychológov, ktorý spolupracuje s jeho klubom Brentford, za to, že mu pomohol vyrovnať sa s hnevom.

„Vždy hovorí o ovládaní vašich emócií a v tom momente sa rozčúlim, ale stále je tu päť minút hry. Hrá sa päť minút a vy musíte hrať svoju rolu,“ povedal Tony.

„Bolo na mne, aby som sa dostal von, dostal sa zo svojej nálady a pokračoval v hre.“

Southgate povedal, že vedel, že Toney „mal problém“ kvôli striedaniu na poslednú chvíľu, ale útočník povedal, že to bolo ľahké napraviť.

READ  Rangers, Celtic a nebezpečenstvo hry Zero-Sum

„Výhrou,“ zažartoval Tony.

Toney nie je jediný, kto je frustrovaný z nedostatku hracieho času v Nemecku spolu s Jarrodom Bowenom, Eberechi Eze, Anthonym Gordonom, Coleom Palmerom a Ollie Watkinsom.

„Bude to pre nás všetkých ťažké, pretože väčšina z nás hrá týždeň čo týždeň za naše kluby,“ povedal Tony.

Prečítajte si tiež | Anglickí fanúšikovia a znalci prechádzajú z bolesti do eufórie, no po výhre Slovenska ostávajú nepresvedčení

Anglicko prehralo finále Eura 2020 po penaltách s Talianskom, zápas, ktorý si bude sčasti pamätať aj kvôli rasistickému zneužívaniu, ktoré utrpeli hráči čiernej pleti Marcus Rashford, Jadon Sancho a Bukayo Saka po zmeškaných penaltách.

Na otázku, či by mu to zabránilo v zahratí pokutového kopu, Tony povedal, že je sebavedomý človek. Podarilo sa mu streliť 30 z 32 pokutových kopov, ktoré urobil počas svojej kariéry.

Povedal: „Ak strelím gól, dám gól. Ak netrafím, urobím chybu. Musíte byť odvážnejší a mať odvahu zahrať si pokutový kop. Čo sa týka tých, ktorí rasovo zneužili hráča, pretože minul pokutového kopu, sú viac klamliví.“

Tony hrá svoj prvý zápas za Anglicko na veľkom turnaji, a to po tom, čo dostal osem mesiacov zákaz účasti v anglickej Premier League za porušenie pravidiel stávkovania. Pri svojom januárovom debute za Brentford skóroval a jeho pôsobivá forma z neho urobila jasnú voľbu pre Southgate.

Hoci Anglicko prehralo len tri z 27 zápasov, ktoré odohralo so Švajčiarskom a od kvalifikácie na majstrovstvá sveta v roku 1981 neokúsilo chuť prehry, Tony očakáva od tímu, ktorý v osemfinále zdolal Taliansko 2:0, ťažkú ​​výzvu.

„Švajčiarsko je skvelý tím, má hráčov na vysokej úrovni a na tomto turnaji hrali dobre,“ povedal.