Euro 2024: Anglicko uniklo Slovensku vďaka neskorým gólom Judea Bellinghama a Harryho Kanea

Anglicko smeruje do štvrťfinále Eura 2024 vďaka vyrovnávajúcemu gólu Judea Bellinghama na konci normálneho hracieho času a víťazovi Harryho Kanea v predĺžení. (Foto: Adrian Denis/AFP cez Getty Images)

V nedeľu prišli na pomoc Anglicku Jude Bellingham a Harry Kane.

Bellingham strelil ohromujúci vyrovnávajúci gól 95-minútovým priamym kopom proti Slovensku na posledných 16-tich Euro 2024. Menej ako minútu zápasu skóroval Kane, keď Anglicko zaútočilo späť na víťazstvo 2:1 a postúpilo do štvrťfinále. finále.

Slovensko sa dostalo do vedenia v 25. minúte cez Ivana Schranza a 70 minút dôrazne bránilo. Úchvatný gól Bellinghamu v piatej minúte nadstaveného času bol prvou strelou Anglicka na bránu v celom zápase.

Krátko po reštarte zápasu dostal Kane Anglicko do vedenia svojím druhým gólom na Euro 2024. Oficiálne Kaneov gól padol v 91. minúte.

Bellinghamova chvíľa brilantnosti vyvolala pre 21-ročného hráča nevýrazný turnaj. Bellingham bol umiestnený na pozícii číslo 10 v anglickej formácii 4-2-3-1 za Kaneom vpredu a počas prvých troch zápasov Anglicka sa snažil poskytnúť iskru. Gól však ukázal, prečo je Bellingham jedným z najlepších stredopoliarov na svete a jedným z najdôležitejších hráčov Anglicka.

Tréner Anglicka Gareth Southgate sa potom pred záverečnými 15 minútami predĺženia rozhodol nahradiť Bellinghama a Kanea inými defenzívnymi hráčmi. Tieto varovné ťahy viedli k tlaku Slovenska v posledných minútach zápasu. Ale obrana Anglicka bola pevná, aby zabezpečila kvalifikáciu do štvrťfinále proti Švajčiarsku.

Po góle Schranza Slovensko vedelo, čo sa bude diať; Anglicko by kontrolovalo loptu a zhromaždilo sa okolo brány. V reakcii na to Slovensko znížilo dve obranné línie v pokutovom území a jeho okolí a prinútilo Anglicko nájsť riešenie.

Anglicko si myslelo, že v 50. minúte strelilo vyrovnanie, ale gól Phila Fodena bol vylúčený pre ofsajd. Foden bol o krok pred posledným obrancom, keď sa ocitol otvorený pred bránou. Anglicko oslavovalo ako obrovské vydýchnutie, no recenzia z reprízy oficiálne potvrdila to, čo bolo každému, kto to sledoval v reálnom čase, zrejmé, že Foden je v ofsajde.

READ  Zoznam žrebu kvalifikácie Ligy majstrov

Až do Bellinghamovho magického momentu boli majstrovstvá Európy v roku 2024 poslednou kapitolou v knihe pozoruhodných neúspechov mužského národného tímu od posledného veľkého zisku trofeje na MS 1966.

Anglicko vstúpilo na Euro 2024 ako favorit na víťazstvo v turnaji, ale nedosiahlo želaný úspech v skupinovej fáze, keď vo svojich troch zápasoch skupinovej fázy získalo päť bodov a dva góly.

Päť bodov stačilo Anglicku na víťazstvo v skupine D a víťazstvo postavilo Anglicko do veľmi ľahkej časti vyraďovacej fázy, na druhej strane Španielsko, Nemecko, Francúzsko a Portugalsko.

Nedeľná výhra nad netalentovaným slovenským tímom je skôr únikom ako znamením, že tento anglický tím môže vyhrať Euro 2024. Niekedy však stačí vyhrať vo vyraďovacom turnaji. Vďaka individuálnej brilantnosti útočnej línie Anglicka sa to v nedeľu podarilo Anglicku.