Euro 2024: Bellingham a Kane zachránili Anglicko pred šokovým výjazdom proti Slovensku

Jude Bellingham a Harry Kane oslavujú po strelení gólu za Anglicko.[AFP]

Anglicko prežilo trápny výstup z posledných 16 na Euro 2024 vďaka kopu Judea Bellinghama nad hlavou, než Harry Kane skóroval v predĺžení a v nedeľu vyhral nad Slovenskom 2:1.

Anglický národný tím bol jedným z favoritov na ukončenie 58-ročného čakania na víťazstvo na hlavnom turnaji, no zdalo sa, že je na odchode z turnaja, keď prehral gólom Ivana Schranza z 25. minúty.

Bellinghamov moment inšpirácie v piatej minúte nadstaveného času však vdýchol nový život vláde Garetha Southgatea ako trénera Anglicka.

Kane potom strelil víťazný gól hlavou len minútu po začiatku predĺženia, keď sa Portugalsko kvalifikovalo do štvrťfinále proti Švajčiarsku v sobotu.

„To je túžba a prístup zo strany hráčov,“ povedal Kane.

Zdalo sa, že Southgate bol na ceste k vylúčeniu po tom, čo odmietol urobiť zmeny v zostave, ktorá sa potácala vo vedení skupiny C napriek tomu, že v troch zápasoch strelil iba dva góly.

Kobe Maino zažil svoj súťažný debut v jedinej zmene Southgate a zaplatil za to ďalším nevýrazným výkonom, ktorému dlho chýbalo tempo a kreativita.

Jedinou záchranou pred vystúpením Anglicka v skupinovej fáze bola jeho improvizovaná obrana, ktorá obstála dobre a v troch zápasoch inkasovala iba jeden gól.

Hneď v úvode zápasu však utrpeli drvivú porážku od Slovenska zo 45. miesta vo svetovom rebríčku.

Anglicko veľa varovaní nepočúvalo, keďže David Hanko a Lukas Haraslin premrhali množstvo nebezpečných príležitostí.

Slovensko napokon potrestalo svojich slávnejších súperov, keď David Strelec dostal dostatok priestoru v Schranzovi, ktorý suverénne prestrelil Jordana Pickforda na svoj tretí gól na turnaji.

Napriek nedostatku skúseností bol Maino jedným z mála hráčov, ktorí hrozili oživením národného tímu Anglicka, keďže strela stredopoliara Manchestru United išla mimo.

Píšťalku na konci prvého polčasu privítali bujarým buchotom, ale Southgate zostal oddaný svojej pozícii a až do 25. minúty od konca neprestriedal.

READ  Európska distribúcia ide do Cartoon Movie

Anglicku sa aspoň podarilo zlepšiť svoj výkon po nešťastnom prvom polčase a svoj gól strelilo päť minút po reštarte.

Phil Foden skóroval po centri Kierana Trippiera, ale rozhodca po kontrole VAR rozhodol o ofsajde.

– Kane dostane víťaza-

Slovensko mohlo krátko nato zdvojnásobiť svoj náskok, keď Anglicko stratilo loptu a Strelec sledoval, ako Pickford jazdí vedľa, ale nedokázal skórovať z polovice.

Southgate bol nútený odstúpiť v 66. minúte pre Trippierovo zranenie.

Jedným z hlavných rozhodnutí, ktoré bude tréner Anglicka ľutovať, je výber iba jedného prirodzeného ľavého obrancu do svojho kádra 26 hráčov, Luka Shawa, ktorý od februára neodohral za svoj klub alebo krajinu ani minútu.

Keďže Shaw nebol pripravený zúčastniť sa, Bukayo Saka bol nútený hrať ako náhradník na ľavom obrancovi, aby uvoľnil miesto pre vstup Colea Palmera.

Zdalo sa, že šance Anglicka boli zmarené, keď Kane v zlatej príležitosti hlavičkoval mimo bránu a Declan Rice nastrelil loptu z veľkej vzdialenosti, ktorá trafila žrď.

Southgate bol vystavený výsmechu anglických fanúšikov, pretože zaradil Ivana Toneyho do prestávky medzi skandovaním „Nevieš, čo robíš.“

Prišlo však ohromujúce prekvapenie, keď Bellingham v posledných chvíľach nadstaveného času šikovne premenil Guehiho center do siete.

Kane gól pochválil a označil ho za „jeden z najlepších gólov v histórii našej krajiny, myslím.“

Zrazu Slovensko šokovalo a Tony k tomu mal prispieť veľkou mierou.

Útočník Brentfordu premenil hlavičku na Eberechiho Ezeho, ktorý netrafil strelu a Kane hlavou strelil svoj druhý gól na turnaji.

Slovensko mohlo smerovať k penaltám, keď krajný obranca Petr Pekarek nedokázal pretaviť nebezpečný center zblízka na gól.

Anglicko však odohrá vo štvrťfinále ďalší zápas proti impozantnému Švajčiarsku, ktoré v sobotu hladko zdolalo obhajcu titulu Taliansko 2:0.