Euro 2024: Roman Yaremchuk strelil víťazný gól, keď Ukrajina porazila Slovensko 2:1 a zostala nažive

Geniálny gól náhradníka Romana Jaremčuka pomohol Ukrajine oživiť ich nádeje na Euro 2024 vzrušujúcou výhrou 2:1 nad Slovenskom v napínavom zápase E-skupiny v piatok. Nádeje Ukrajiny boli po skončení prvého polčasu pochmúrne, skorým gólom Ivana Schranza, no pred jasajúcich fanúšikov sa vrátili silní.

Slovensko, ktoré vo svojom úvodnom zápase prekvapivo zvíťazilo nad Belgickom, si pri ďalšom víťazstve mohlo zabezpečiť postup do osemfinále. Po sľubnom úvode ale pokulhávali v defenzíve. V 54. minúte strelou zblízka vyrovnal Mykola Shaparenko. Rozhodujúci moment prišiel, keď Yaremčuk kontroloval vysokú prihrávku od Shaparenka a šikovne prekonal brankára Slovenska Martina Dúbravku.

Ukrajina je týmto víťazstvom vyrovnaná na tri body so Slovenskom a Rumunskom, ktoré sa v sobotu stretne s Belgickom. Tak ako Slovensko na ME 2020, Slovensko excelovalo hneď pri úvodnom víťazstve nad Belgickom, no napokon vypadlo už v skupinovej fáze. Odhodlaní vyhnúť sa opakovaniu ovládli prvé zápasy na mokrom ihrisku v Düsseldorfe.

Ukrajinský brankár Anatolij Trubin, jedna z piatich zmien v tíme, ktorý prehral s Rumunskom 3:0, zblízka zblokoval nebezpečnú strelu Lukasa Haraslina a Schranza. Pozitívny začiatok Slovenska bol odmenený v 17. minúte, keď Haraslin hlavou presnou strelou od Schranza do vzdialenejšieho rohu prekonal svoj druhý gól na turnaji po výhre nad Belgickom.

Hoci ich turnajové nádeje vyzerali pochmúrne ako obloha v Düsseldorfe, Ukrajina napokon opäť ožila. Mykhailo Modrič vystrelil nad žrď, no obranca Petr Pekarek ju opäť zblokoval a Oleksandr Timchik trafil žrď. Dúbravka bol opäť povolaný do hry, aby zachránil priamy kop Oleksandra Zinčenka, pričom Slovensko z protiútoku takmer zdvojnásobilo svoj náskok, Haraselinovu strelu zblokoval Trubin.

Ukrajina začala druhý polčas dôrazne a Artem Dovpik, najlepší strelec španielskej ligy v minulej sezóne, premárnil nebezpečnú príležitosť na strelenie domáceho kríža od Modriča. Ich tlak sa vyplatil o minútu neskôr, keď Chaparenko ľavačku dostal šikovnú prihrávku od Zinčenka a ľavačkou v pohode vystrelil na roh.

READ  Olympijskí hokejisti sa podelia o svoje minulé skúsenosti

Slovensko vyzeralo s remízou spokojné, no malo šťastie, keď Modričova strela z ostrého uhla 15 minút pred koncom trafila žrď. Odhodlanie Ukrajiny sa vyplatilo, keď Jaremčuk, zostavený formovaným Šaparenkom, strelil víťazný gól a poslal vojnou zničenú Ukrajinu do ich posledného skupinového zápasu plného nádeje.