Highlighty pretekov EnduroGP na Slovensku – nová vysoká nadmorská výška Tasmánie, chutné testy a dokonca časy

Rekapitulácia víkendu z 5. kola Majstrovstiev sveta vo vytrvalostnom jazdení FIM 2024 v Paolo Duarte na Slovensku, kde k najhorúcejším témam patrili skvelé testovanie, lietajúca nová Tasmánia, časovkári a Kawasaki.

Piate kolo Majstrovstiev sveta Paulo Duarte FIM Endurance bolo na POLISPORT GP na Slovensku veľmi napínavé. Extrémne horúčavy, náročné špeciálne testy a fantastická atmosféra urobili pretekársky víkend v Gelnici nezabudnuteľným. Tu sú niektoré z horúcich tém, o ktorých všetci hovorili po pretekoch…

Tohtoročná záťažová skúška?

Veľká cena Slovenska bola silným kandidátom na tohtoročné ocenenie vytrvalostného testu. Na šiestich kilometroch mal tento pretek všetko, čo si vyžaduje skutočný vytrvalostný test: dlhý, technický a hlavne lesný, krútil sa lesnými chodníkmi a vyžadoval, aby jazdci ukázali to najlepšie.

Pre tých, ktorí dokázali vyvážiť rýchlosť, presnosť a techniku, tu mohli získať veľa času. Čo sa týka tých, ktorí padli do pasce tohto športu, následky boli strašné.

Tasmánsky talent

Kieron Bacon z Johanssona MBE bol neskorým prírastkom na Polesport Grand Prix v Taliansku a potvrdil svoju autoritu v triede Junior Enduro na Slovensku tým, že zabezpečil svoje prvé víťazstvo Junior Enduro v prvý deň, potom ďalšie v deň dva.

Smutná vec pre mladého jazdca z Austrálie je, že v roku 2024 už nebude súťažiť v žiadnych ďalších kolách šampionátu, keďže je už odhodlaný pretekať v Austrálii. Pochádza z Tasmánie a sused štvornásobného šampióna Matta Phillipsa, bolo by skvelé vidieť, ako sa mladý tasmánsky talent v roku 2025 vráti na plný úväzok – sme si istí, že by sa to páčilo aj Johanssonovmu tímu!

endurogb_slovakia_bishon_watson

Sme zvyknutí, že pretekári zapisujú veľmi ťažké časy testov a víkend na Slovensku to dokázal, keď si preštudujete časové harmonogramy. Ale test Super Friday videl veľmi ťažké preteky a zriedkavé – takmer historické – rozrušenie.

READ  Platy učiteľov: ktoré krajiny platia najviac a najmenej v Európe?

Piatkový priamy súboj videl Nathana Watsona z Beta Factory Racing a Zacha Pichona z CH Racing Sherco urobiť niečo veľmi zriedkavé, keď nastavili presne rovnaký čas.

Ich čas 1:42,31 bol predbežne rýchly a vyrovnal sa na čelo celkového poradia, pričom zostali štyria pretekári. Watsonov tímový kolega Brad Freeman však prekonal duo o dve stotiny sekundy, aby im uprel historický výsledok.

endurogp_slovakia_steve_holcomb

Ľadové ľadové dieťa!

Keďže teploty od skorého rána stúpali do polovice 30-tych rokov, jazdcom bolo v Želnici teplo. Hydratácia bola kľúčová, spolu s tým, aby ste zostali čo najchladnejší.

Steve Holcomb z tímu Honda Racing Red Moto Enduro Team mal na konci súkromného testovania a servisných kontrol na sebe ľadové obklady, ktoré mu pomohli regulovať teplotu. Brit dosiahol sobotňajšie víťazstvo v kategórii Enduro 1.

endorogb_slovakia_algary

Elgariho východ otvára dvere pre Verzoliho

Trieda mládeže Enduro Championship bola v nedeľu skoro ráno šokovaná, keď kandidát na titul, Alberto Elgari z TM MOTO Teamu, odstúpil z úvodných pretekov ACERBIS Cross Test pre zranenie nohy.

Po výpadku Elgariho ide Manuel Verzoli z KTM Pro Racing Sport do predposledného kola vo Walese so 43-bodovým náskokom pred Romainom Dagnom zo Scirca, ktorý zdedil druhé miesto. Mohli by sme vidieť Verzoliho získať svoj prvý titul majstra sveta vytrvalostných pretekov FIM v roku 2024 vo Walese, ak veci idú podľa jeho predstáv.

endurogb_slovakia_skota

Českí jazdci tvrdo útočia

Hoci nejde o miestnu veľkú cenu, českí pretekári Matej Skota a Krzysztof Koppel si našli množstvo fanúšikov, ktorí si urobili krátky výlet za hranice do Želnice, aby ich povzbudili.

Stálo to tiež za ich spoločné úsilie, pretože Skota postavil svoj tím KBS Team Beta na vrchol rebríčka Enduro Junior v Super Teste. V oboch dňoch tvrdo pretekal, aby skončil štvrtý, pričom na pódium mu v prvý deň chýbali len dve sekundy. V oboch dňoch na Enduro2 však skončil druhý. Jeho najlepší výkon v sezóne ho posunul na tretie miesto v hodnotení Junior2.

READ  Zahraničné banky lákajú mnohých holandských sporiteľov vyššími úrokovými sadzbami

Copley, bývalý víťaz klubových individuálnych pretekov ISDE, tiež dvakrát skončil v top 20 celkovo.

endurog_slovakia_kawasaki

Atmosféra zeleného tímu

Pre fanúšikov Team Green je skvelé vidieť, že Team Kawasaki sa tento rok prezentuje na okruhu Grand Prix s talianskym tímom MGR, ktorý sa v tejto sezóne môže pochváliť jazdcami vrátane Davide Soreca v Enduro1 a Hermana Aska v Enduro Junior. Dúfajme, že tento program sa v nasledujúcich rokoch rozšíri.

Svetový vytrvalostný šampionát FIM Paulo Duarte pokračuje predposledným kolom sezóny 2024 na FORSITESERVICES GP vo Walese od 2. do 4. augusta.

Zdroj obrázkov: Future7Media | Andrea Bellucci