Najmladší olympijský tím Slovenska: Dokáže dosiahnuť nemysliteľné?

26. júla 2024 o 12:00

ja

Spoznajte mocných 28.

Chodec Matej Tóth a strelkyňa Zuzana Rihak Stevičíková sú jediní športovci z éry samostatného Slovenska, ktorí na letných olympijských hrách získali zlato na súši a nie na vode.

Kanoistický slalom je výkladnou skriňou slovenského olympijského snaženia, s Michalom Martikanom, Elenou Kaliskou a bratmi Petrom a Pavlom Hochornerovými, legendami v celosvetovom meradle.

Článok pokračuje po reklamnom videu

Je to už 28 rokov, čo Martikan získal svoju prvú zlatú medailu na olympijských hrách v Atlante; Aj po takmer 30 rokoch a celkovo 15 medailách (8-4-3) má Slovensko stále nádej na účasť na olympiáde v kanoistickom slalome.

Na parížskej olympiáde sa zúčastnia Matej Binoche, Jakob Grigar, Eliška Mintalová a Zuzana Banková. Muži už vedia, aké to je vyhrať olympijskú medailu; Na OH v Riu a Tokiu získali striebro.

Čakanie na zlato vo dvojhre

Slovenskí fanúšikovia majú od Binoche najväčšie očakávania. Je to už jeho tretia účasť na olympijských hrách a v tejto sezóne je v dobrej kondícii.

Na ME skončil piaty, pretože sa dotkol žrde; Po troch pretekoch Svetového pohára vedie priebežné poradie. Na Európskych hrách 2023 v Krakove začiatkom júna a júla získal striebornú medailu.

Tento rok je konkurencia na olympiáde menšia z viacerých dôvodov.

Z každej krajiny sa môže zúčastniť iba jeden športovec a z kvalifikácie sa v Paríži predstavia len štyria pretekári z prvej desiatky aktuálneho hodnotenia vrátane Benosa.

READ  Víťazom stredoeurópskej talentovej šou sa stal austrálsko-slovenský klavirista, čo prekvapilo porotu

Kanoistický slalom je však nevyspytateľný šport a ani malá chybička sa často nedá napraviť. Po olympiáde v Tokiu bol Binoche sklamaný, že jeden dotyk žrde znamenal, že namiesto bronzovej medaily skončil na šiestom mieste.

Binoche určite patrí k favoritom, no musíme spomenúť, že ako špičkový hráč ešte nezískal individuálnu zlatú medailu. Z majstrovstiev sveta a Európy získal 17 zlatých medailí, ale všetko to boli preteky družstiev C1.

[email protected], aby sme vám pomohli.“ data-msg-btn-logout=“Prihlásiť sa ako iný používateľ“ data-msg-btn-close=“Zostať prihlásený“ >