Neskorý gól Romana Jaremčuka pomohol Ukrajine poraziť Slovensko na Euro 2024 2:1 | futbalové správy

NAÍ DILLÍ: Ukrajina predviedla ohromujúci comeback v druhom polčase, keď zdolala Slovensko 2:1 v kľúčovom zápase skupiny E Euro 2024.

Zápas, ktorý sa hral na dažďom premočenom štadióne v Dusseldorfe, bol prejavom flexibility a taktickej prezieravosti najmä zo strany ukrajinského tímu, ktorý sa v prvom polčase ocitol o gól vďaka skorému gólu Slovák Ivan Schranz v 17. min.

Schranzov gól, jeho druhý na turnaji, strelil perfektný center Lukasa Haraslina, čím zdôraznil počiatočnú dominanciu Slovenska a odhodlanie zopakovať úspech aj v úvodnom zápase proti Belgicku.

Ukrajina však preukázala chvályhodného ducha vytrvalosti. Po pokojnom prvom polčase rázne odpovedali a v 54. minúte vyrovnali skóre cez Mykolu Shabarenko. Vyrovnanie prišlo ako výsledok snahy zblízka, čím sa pripravila pôda pre napínavé finále.

Roman Yaremchuk, ktorý prišiel na lavičku, sa stal hrdinom Ukrajiny, keď strelil rozhodujúci gól v závere zápasu. Jeho gól bol dôkazom strategickej hĺbky Ukrajiny, keď zúročil nadnesenú prihrávku od Shaparenka, čím ukázal efektívne využitie náhradníkov pri zmene vzhľadu hry.

Výhra Ukrajiny bola dôležitá nielen z hľadiska bodov, ale aj ako vzpruha morálky, vďaka čomu sa v tabuľke skupiny vyrovnala Slovensku a Rumunsku, pričom všetky tri tímy získali tri body.

Pre Slovensko predstavovala prehra premárnenú príležitosť zabezpečiť si postup do osemfinále, najmä po impozantnom vstupe do turnaja výhrou nad Belgickom. Ich stratégia bránenia vedenia po prevzatí vedenia v úvode zápasu sa napokon ukázala proti odhodlanej ukrajinskej strane drahá.

Z taktického hľadiska boli rozhodujúce úpravy, ktoré Ukrajina urobila v druhom polčase. Zvýšený útočný tlak a priamejší postup sa vyplatil, o čom svedčia góly Šaparenka a Jaremčuka. Na druhej strane, Slovensko môže v priebehu zápasu zvažovať svoje defenzívne postavenie, čo si vyžiadalo tlak Ukrajiny a v konečnom dôsledku viedlo k jeho pádu.