Problémy Anglicka pred Garethom Southgatem pred Švajčiarskom vo štvrťfinále ME 2024 po víťazstve 2:1 v predĺžení nad Slovenskom v osemfinále | futbalové správy

Anglicko si po neuspokojivom výkone proti Slovensku zarezervovalo stretnutie so Švajčiarskom vo štvrťfinále, aké problémy teda musí riešiť Gareth Southgate?

Anglicko bolo 86 sekúnd od odchodu z finále Eura 2024, čo je výsledok, ktorý by pravdepodobne definoval Southgateovu éru a ukončil jeho osemročné pôsobenie v tragickej podobe.

Posledný vyrovnávajúci gól Jude Bellinghama a víťaza Harryho Kanea minútu po prvom predĺžení však zabezpečili Austrálii nepravdepodobnú vstupenku do štvrťfinále.

Tu skúmame šesť do očí bijúcich problémov, ktoré musí Southgate vyriešiť, kým sa jeho strana v sobotu stretne so Švajčiarskom.

1- Vyostrite útok

Tri levy mali za 120 minút len ​​dve strely na bránu a skórovali z oboch pokusov.

Slovensko počas zápasu zvládlo tri strely na bránu a strelilo 2,15 očakávaného gólu – viac ako 1,52 očakávaného gólu Anglicka.

Toto je limitovaná edícia príbehu, takže tento obsah bohužiaľ nie je dostupný.

Odomknite plnú verziu

Tabuľka nižšie ukazuje, ako blízko bolo Anglicko k strate vedenia v predĺžení, keď Petr Pekarek vystrelil nad žrď z šestnástky s očakávaným gólom 0,63, hoci jeho gól mohol byť vyhlásený z ofsajdu, ak by sa prehodnotil.

Anglicko si na turnaji len ťažko vytváralo šance. Spomedzi zvyšných tímov zaznamenalo nižší počet striel a priemer očakávaných gólov na 90 minút iba Slovinsko.

2- Vlastníctvo nemá zmysel

Anglicko dosiahlo vo svojich štyroch zápasoch držanie lopty 59,7 % – iba Portugalsko a Nemecko dosiahli vyššie percento držania lopty spomedzi všetkých 24 tímov.

Southgateov tím prekonal svoj priemer na turnaji proti Slovensku s držaním lopty 63 percent. Väčšinu držania lopty však mali na vlastnej polovici, strední obrancovia Mark Guehi a John Stones si vymenili 64 sólových prihrávok.

Nižšie uvedený graf ukazuje, že Anglicko zaznamenalo podstatne viac prihrávok na svoju polovicu ako ktorýkoľvek iný tím, čo je odrazom toho, aké ťažké je pre nich dostať sa dopredu s loptou.

Nižšie uvedený graf ukazuje trendy prihrávok všetkých hráčov Anglicka, ktorí primárne obsadili každú pozíciu proti Slovensku – odhaľuje tendenciu celého tímu prihrávať do strán a dozadu.

Phil Foden je pozoruhodný najmä svojimi spätnými prihrávkami a ťažkosťami pri hľadaní spoluhráčov pri krížoch z pravej strany.

READ  Hra na úder musí prežiť na olympijských hrách a v iných častiach golfového sveta

Fodenova pravda

Phil Foden urobil na Euro 2024 77 bekhendových prihrávok – iba Nemec Joshua Kimmich viac (83). Táto vlastnosť je však súčasťou Fodenovho herného štýlu: útočník urobil v minulej sezóne Premier League 549 prihrávok.

V skutočnosti mal Foden úspešnosť iba 17 percent svojich krížov na Euro 2024 – čo je medzi anglickými hráčmi miera podpriemerná. Stojí za zmienku, že veľa z tých krížov pochádzalo z rohov.

3- Príliš hlboké sedenie s neúčinným tlakom

Zdá sa, že Anglicko sedí na veľmi hlbokom mieste… a čísla určite naznačujú, že áno.

Metrika „štartovacej vzdialenosti“ meria vzdialenosť, v ktorej tímy na ihrisku zvyčajne začínajú prihrávať loptu. Táto metrika odráža, kde tím získa loptu späť na ihrisku.

Priemerná štartovacia vzdialenosť Anglicka na Euro 2024 je 42,4 m, čo by bolo siedme miesto v Premier League v minulej sezóne – prekonalo priemernú štartovaciu vzdialenosť Bournemouthu 42 m.

Pre kontext, Manchester City v minulej sezóne zvyčajne začínal svoje sekvencie na 46,4 metra.

Toto je limitovaná edícia príbehu, takže tento obsah bohužiaľ nie je k dispozícii.

Ďalšou kritikou Anglicka toto leto bola ich tendencia klesať hlbšie po vedení.

Obrázok nižšie ukazuje, ako boli hráči Southgate na prednej nohe, keď boli v zápasoch pozadu, ale na zadnej, aby si chránili vedenie, keď mali jednogólovú výhodu.

Aby sa problémy Anglicka prenikli na územie súperov ešte viac, majú Three Lions tretí najhorší pressing zo zostávajúcich tímov.

Nižšie uvedená grafika zobrazuje počet prihrávok, ktoré tím dovolí súperovi urobiť pred vykonaním akejkoľvek obrannej akcie – často nazývanej „PPDA“.

Anglicko zvyčajne dovoľuje svojim súperom 16,1 prihrávok predtým, než sa pokúsi o zákrok – iba Slovinsko a Rumunsko boli menej intenzívne.

Štartovacia vzdialenosť a PPDA sú často prepojené, pretože tímy hrajúce s vysokými líniami zvyčajne vyvíjajú intenzívny tlak.

Výsledkom bolo, že Španielsko, Portugalsko a Rakúsko hrali lepšie ako ktorýkoľvek iný tím medzi aktívnymi tímami a tieto tímy mali aj najintenzívnejší pressing.

obrázok:
Anglicko má tendenciu zaostávať po prevzatí iniciatívy

4- Prihrajte loptu Kaneovi

Harry Kane skóroval dvakrát, ale často vyzeral izolovane v útoku a mal problém udržať hru.

READ  Ako sledovať Bislet Diamond League 2021

V skutočnosti mal útočník v priemere takmer o polovicu menej dotykov ako ktorýkoľvek iný anglický hráč, len 27 za 90 minút – vrátane brankára Jordana Pickforda.

Samozrejme, útočníci majú často menej dotykov. Erling Haaland je klasickým príkladom.

Väčšina fanúšikov Anglicka si však zvykla, že Kane občas klesol hlboko, aby ovplyvnil tempo hry, čo sa mu v Nemecku doteraz nepodarilo.

Kenova pravda

Iba Slovinec Andraz Sporar má nižší priemerný počet dotykov za 90 minút ako Harry Kane spomedzi zostávajúcich tímov Euro 2024 – berúc do úvahy hráčov, ktorí odohrali 90 a viac minút.

Kto sú Kaneovi spoluhráči, ktorí sa najviac zúčastňujú zápasu? Požiadavky na Southgate, aby začal Cole Palmer, sa zvyšujú, a to by sa mohlo ukázať ako prospešné pre Kanea, pričom sa od týchto dvoch hráčov očakáva, že si vymenia viac ako šesť prihrávok každých 90 minút – doteraz spolu odohrali iba 58 minút.

Trent Alexander-Arnold je tiež štvrtý v úspešných prihrávkach s Kaneom – pred Kyleom Walkerom a Kieranom Trippierom.

Kane prišiel počas turnaja nezvyčajne päťkrát o loptu, keď sa snažil udržať loptu v stiesnených priestoroch – ale útočník Bayernu nebol najhorším hráčom Anglicka.

V skutočnosti majú ďalší traja anglickí pravidelní hráči za sebou viac neúspešných zásahov: Phil Foden (sedem), Bukayo Saka a Jude Bellingham (obaja po šesť).

5- Bojujúce kamene, šperky sú zavesené

John Stones sa v Nemecku, kde doteraz odohral každú minútu každého zápasu, pozrel trochu dole. So svojím novým spoluhráčom sa zúčastní na pozícii stredného obrancu v zápase proti Švajčiarsku, zatiaľ čo Marc Gue bude po ďalšom varovaní odstavená z hry kvôli suspendácii.

Stredný obranca išiel spať, keď ho v druhom polčase z priameho kopu prekonal Bellingham, čím otvoril bránu Slovenska – a našťastie pre Stonesa a Anglicka David Strelec nedokázal nájsť cieľ od polovice ihriska.

Tabuľka nižšie ukazuje, ako má Stones pozoruhodnú všestrannosť prihrávok v Manchestri City – ale na Euro 2024 prihrával takmer výlučne bočne.

Okrem toho bolo Anglicko obvinené z prílišnej statiky, pokiaľ ide o držanie lopty.

Teplotné mapy nižšie ukazujú, ako Stonesove výpady do stredu poľa prospeli šampiónom Pepa Guardiolu – pracujúci v oboch polčasoch rovnako. Stones však na Euro 2024 operoval takmer výlučne vo vlastnej polovici.

READ  Spojené štáty sa kvalifikujú do štvrťfinále Svetovej hokejovej ligy proti Švajčiarsku

6- Problém ľavou zadnou

Po Southgateovom konzervatívnom štýle na turnaji sa zdvihlo obočie, keď Saka presunul na pozíciu ľavého obrancu po tom, čo Kieran Trippier odišiel pre zranenie lýtka.

Pozícia ľavého obrancu však trápi Anglicko počas celého turnaja – túto pozíciu nemá žiadny prirodzený ľavonohý hráč. Walker má za sebou aj pôsobenie v tejto úlohe.

Spomedzi pravidelných štartujúcich Anglicka získal Trippier od našich čitateľov na Euro 2024 druhé najnižšie priemerné hodnotenie hráča (5,0) – horšie hodnotenie má len Kane (4,8).

Existujú otázniky nad tým, či by si Luke Shaw mal zaslúžiť miesto na štarte, ak bude vyhlásený za fit – naposledy hral súťažne futbal vo februári.

Čo sa týka postavenia hráčov na ich zvyčajných pozíciách, Joe Gomez by bol jasnou voľbou, ktorá by nahradila Trippiera proti Švajčiarsku – ak by bol vylúčený krajný obranca Newcastlu.

Viac skúseností na ľavom obrancovi ako Gomez má v súčasnom anglickom kádri iba Shaw. Saka má dokonca viac skúseností ako Trippier a Walker, keďže v predĺžení proti Slovensku hral aj na pozícii pravého obrancu.

Počkať…je Anglicko stále obľúbené?

Napriek všetkému vyššie uvedenému… Šance Anglicka na víťazstvo na Euro 2024 sa prirodzene zvýšili po ich skromnom víťazstve nad Slovenskom, ktoré sa dostalo do štvrťfinále – keď v posledných dňoch predbehlo Nemecko a Francúzsko ako favoritov na víťazstvo v turnaji.

Podľa najnovších údajov Opty majú teraz Three Lions 50/50 šancu, že sa dostanú do Berlína 14. júla a 24% šancu, že dorazia celú cestu.

prečo? Svoj podiel na tom má ľahšia stránka Anglicka, ktoré uniklo z cesty ťažkej váhy do finále, v ktorom sa predstavilo Nemecko, Francúzsko, Španielsko, Portugalsko a Belgicko.

Southgate má teda veľa problémov, ktoré musí vyriešiť, ale môže využiť celých päť dní na to, aby zhodnotil a zamyslel sa nad doterajším neuspokojivým výkonom svojej strany – pamätajúc na očakávania národa od tímu, od ktorého sa stále očakáva, že pôjde naplno.