Rumunsko a Slovensko do osemfinále

Futbal – Rumun Razvan Marin skóroval z pokutového kopu v prvom polčase, čím zrušil hlavičku Ondreja Dudu za Slovensko, keďže oba tímy včera v E-skupine ME 2024 remizovali 1:1, pričom oba tímy sa kvalifikovali do osemfinále.

Štyri tímy v piatej skupine skončili so štyrmi bodmi, pričom Rumunsko obsadilo prvé miesto na rozdiel gólov od Belgicka a Slovensko obsadilo tretie miesto pred Ukrajinou na rozdiel gólov.

Rumunsko a Slovensko si budú musieť na zistenie súperov v osemfinále počkať do konca skupinovej fázy, ale Belgicko pôjde do Düsseldorfu a v pondelok sa stretne s Francúzskom.

Rumunsko sa dostalo do vyraďovacej fázy ME prvýkrát od roku 2000, kým Slovensko sa v osemfinále predstaví po roku 2016, keď prehralo s Nemeckom.

Zápas sa hral vo Frankfurte v hektickej atmosfére so vzrušením na tribúnach poznačeným búrlivým charakterom zápasu, ktorý nebol kvalitný, no bol svedkom množstva zábavy a vzrušenia.

Oba tímy nastupovali do zápasu s vedomím, že na kvalifikáciu im bude stačiť remíza a veľa sa hovorilo o možnosti dosiahnuť to, čo tréneri rázne popierali.

Určite nechýbala energia a úsilie, ktoré sa ku koncu zápasu len spomalilo.

Slovensko otvorilo skóre v polovici prvého polčasu tým najjednoduchším gólom, ktorý by nahneval trénera Rumunska Eduarda Iordanesca.

Juraj Kuka vystrelil z pravého krídla krížom krážom a Dudu nechal nenápadne pomedzi dvoch obrancov hlavičkovať cez bránu do siete.

Pokusy Rumunska sa obmedzili na streľbu z veľkej diaľky, no ani jeden z nich neuspel pri ohrození brány Slovenska brankára Martina Dúbravku.

To bolo dovtedy, kým nedostali penaltu, keď Ianisa Hagiho zostrelil slovenský obranca David Hanko.

Nemecký rozhodca Daniel Seibert najskôr nariadil priamy kop, keď sa kontakt objavil mimo pokutového územia, ale jeho krajan Bastian Danckert v kabíne videoasistenta rozhodcu (VAR) rozhodol, že lopta bola vnútri.

READ  Indické veľvyslanectvo žiada Indov, ktorí uviazli na Ukrajine, aby vyplnili online formuláre

Marin sa s penaltou nemýlil, zakrútil ju do horného rohu, čím vyvolal búrlivý výbuch radosti rumunských fanúšikov na štadióne, ktorí podľa všetkého prevyšovali svojich slovenských náprotivkov štyri na jedného.

Prudká strela Lukasa Haraslina z ľavej strany si vytvorila streleckú príležitosť, ale jeho prudký pokus smeroval priamo na brankára Rumunska Florina Neitu.

Rumunskí fanúšikovia fandili nepretržite počas celého druhého polčasu, prestali sa len na chvíľu, keď do okolia štadióna zasiahli blesky a vytvorili mohutné hromy, ktoré ani on nedokázal prehlušiť.

Šance pokračovali na oboch stranách, kontrolu brankárom skomplikoval náhly lejak, horúčava sa zmenila na silný vietor a dážď, no obe skupiny fanúšikov po záverečnom hvizde búrlivo oslavovali.