Slovensko na olympiáde vzhliada k Petrovi Saganovi v horskom bicykli

Peter Saganmajster sveta v cestných pretekoch, by mohol na OH v Riu súťažiť aj v horskej cyklistike, ak Slovenský zväz cyklistiky splní svoj cieľ.

Federácia požiadala o druhé miesto v kvóte na olympijské preteky pre horské bicykle špeciálne pre Sagana, okrem kvóty, ktorú získal vďaka výsledkom bežných horských cyklistov. Čaká na odpoveď Medzinárodnej cyklistickej únie (UCI).

„Veríme, že ak sa Petr zúčastní pretekov MTB cross-country v Riu, bude to prínosom pre všetkých cyklistov, nielen pre Slovensko,“ uviedol v e-maili predstaviteľ Slovenského zväzu cyklistiky. „Závisí to však od podmienok UCI.“

Sagan vyhral svetový juniorský titul v horskej cyklistike ako 18-ročný v roku 2008 a potom sa zameral najmä na cestné preteky. Začiatkom tohto roka súťažil na dvoch podujatiach na horských bicykloch.

Sagan štartoval na štyroch Tour de France a v každej získal zelený dres ako najlepší bežec, pričom si pripísal štyri individuálne etapové víťazstvá. Na konte má aj štyri víťazstvá v etape Vuelta a España.

Pri svojom olympijskom debute na cestných pretekoch v Londýne v roku 2012 skončil na 34. mieste.

Žiadny cyklista nikdy nezískal olympijské medaily na cestných a horských bicykloch.

Od svojho odlúčenia od Českej republiky od hier v Atlante v roku 1996 Slovensko nezískalo v cyklistike žiadnu olympijskú medailu.