Slovensko ohromilo Spojené štáty v olympijskom hokeji po góle z poslednej minúty

Slovák Marek Hrevik oslavuje so svojimi spoluhráčmi gól po strelení gólu proti Spojeným štátom

PEKING (Reuters) – Slovensko ohromilo Spojené štáty vyrovnaním v poslednej chvíli, keď v stredu vyhralo 3:2 na pokutové kopy a vyradilo Američanov vo štvrťfinále ľadového hokeja na olympijských hrách v Pekingu.

Spojené štáty boli 44 sekúnd od toho, aby poslali Slovensko domov, keď kapitán Marek Hrevik strelil vyrovnanie a poslal ho do predĺženia.

Slovensko strelilo jediný gól v záverečnom penaltovom rozstrele.

Kapitán USA Andy Mele mal poslednú strelu, ktorú však zblokoval slovenský brankár Patrik Rebar.

Skvelý 17-ročný Slovák Juraj Slavkovski, ktorý sa ukázal ako jedna z hviezd turnaja, otvoril skóre v polovici prvého polčasu, keď v Pekingu strelil päť gólov a viedol všetkých hráčov.

USA sa v úvode druhého polčasu vrátili do vedenia a udržali si ho až do neskorého gólu Hrevika.

Rozhodnutie Národnej hokejovej ligy, najvyššej svetovej profesionálnej ligy, v dôsledku pandémie držať svoje hviezdy ďaleko od Pekingu pripravilo olympiádu o súťaž najlepších z najlepších.

Absencia NHL znevýhodnila najmä USA a Kanadu, ktorá ich prinútila zostaviť skupiny veteránov a mládeže viazanej na NHL, ktorí mali málo času na spoločnú prípravu.

USA – najmenší káder v Pekingu – sa však v skupinovej fáze ujalo vedenia 3:0 najmä vďaka rýchlosti na ľade, no v napínavom zápase proti oportunistickým Slovákom malo plné ruky práce.

Ostatné štvrťfinále v stredu sú obhajcovia titulu Rusko proti Dánsku, Fínsko proti Švajčiarsku a Kanada proti Švédsku.

POR-DMA/PST

READ  Produkcia: Zdeněk Jiráský v postprodukcii s česko/slovenským/rumunským Road Film Už ťa nemilujem