Švédsko na úvod majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji porazilo Spojené štáty americké 5:2

PRAHA (AP) – Spojené štáty americké prehrali v piatok vo svojom úvodnom zápase na majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji so Švédskom 5:2.

Joel Erickson Eck Strelil dva góly, pridal asistenciu a bol hviezdou defenzívy Viktor Hedman Za Švédsko zaznamenal gól a asistenciu. Brankár Filip Gustafsson predviedol 28 zákrokov v druhom zápase skupiny, ktorý sa odohral v meste Ostrava na východe krajiny.

Po nerozhodnom výsledku 3:2 v záverečnej tretine hrali Američania presilovú hru, keď stiahli svojho brankára Alex Leon O útočníka navyše, ale Hedman skóroval z bodu, keď do konca zostávalo 59 sekúnd. Šesť sekúnd pred záverečným hvizdom pridal svoj druhý gól do prázdnej brány Eriksson Ek.

Zach Werenski A Brooke Nelson Rekord pre Američanov.

Švédi sa ujali vedenia 2:0 vďaka dvom gólom Erikssona Eka v prvom polčase Lucas Raymond za sekundu.

Werenski znížil vedenie na jeden bod silnou strelou z hornej časti ľavého kruhu uprostred stredného rámu, ale Marcus Johansson Razantnou strelou do brány Lyonu prinavrátil dvojgólové vedenie.

Nelson pridal druhý americký gól zo slotu 3:43 v záverečnej tretine.

V prvej skupine v Prahe vyhralo hostiteľské Česko na penalty, keď zdolalo Fínsko 1:0.

Skôr Nemecko, druhé v ročníku 2023, zdolalo Slovensko 6:4.

Dominique CahunJonas Müller, Lucas Kalbly, Mark MichaelisLeonard Pfoederle a Tobias Eder strelili po góle Nemcov a Philipp Grubauer Zastavených 35 kôl

Marek Hrivik, Martin FehervariGóly Slovákov strelili Libor Hodášek a Maťoš Sokl, ktorí prekonali Nemcov 39:22 vrátane 18:7 v záverečnej tretine.

V prvej skupine viedlo Švajčiarsko v druhom polčase tromi gólmi proti Nórsku a na ceste k víťazstvu 5:2 poskočilo na skóre 4:1.

Nino Niederreiter Ten viedol Švajčiarov gólom v presilovej hre a asistenciou.

Po predkole postupujú štyria najlepší v každej skupine po osem tímov do štvrťfinále.