USA prehrali vo štvrťfinále MS mužov v hokeji s Českom 1:0

PRAHA – Česká republika vyradila Spojené štáty americké z majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji výhrou 1:0 a postúpila vo štvrtok do semifinále.

Útočník Bostonu Bruins Pavel Zacha strelil presilovkový gól v druhej tretine a brankár Anaheim Ducks Lukáš Dostál zastavil pred domácimi fanúšikmi v Prague Arene 36 striel.

Zacha a spoluhráč z Bruins David Pastrňák hrali len vo svojom druhom zápase na turnaji. K českému tímu sa pridali po tom, čo Boston vypadol z play off NHL tímom Florida Panthers.

V snahe o vyrovnanie potiahli Spojené štáty brankára Charlieho Lindgrena, no Česi sa udržali a v sobotu sa v semifinále stretnú so Švédskom.

Američania vyradili všetkých 13 presilových zápasov, ktorým čelili v predkole.

„Bol to skvelý hokejový zápas so skvelou atmosférou. Žiaľ, chýbalo nám to, ale nebolo to pre nedostatok úsilia,“ povedal tréner USA John Hynes.

V ostatnom štvrtkovom štvrťfinále Nick Paul dvoma gólmi priviedol obhajcu titulu Kanadu k výhre 6:3 nad Slovenskom.

Kanada bude hrať v sobotu vo štvrťfinále so Švajčiarskom.

„Mali sme skvelý začiatok a odtiaľ sme práve začali stavať,“ povedal Paul. „Vyhrávali sme naše bitky, dávali puky do siete a získavali svoje druhé šance.“

Dylan Guenther zaznamenal gól a asistenciu a za 28-násobného majstra Kanady skórovali aj Jared McCann, Pierre-Luc Dubois a Brandon Tanev.

McCann a Dubois skórovali dvakrát v priebehu 90 sekúnd na začiatku prvého polčasu, kým Petr Chilaric zvýšil na 2:1, keď prihrávku Slováka premenil do vlastnej siete Brandon Hagel.

Kanada zvýšila svoje vedenie na 5:1 gólom Paula v druhej tretine, po ktorej nasledovali dva góly v rozpätí 20 sekúnd v tretej tretine – najprv Guenther, potom Tanev.

Miloš Kelemen a Marek Hrevik skórovali a znížili vedenie Kanady na 5:3, kým Paul strelil druhý gól do prázdnej brány.

READ  Fínsko vyradí z prvého kola Britániu a Slovensko na MS v hokeji porazí Kazachstan

V Ostrave strelil Joel Eriksson Ek gól v presilovej hre na 5:54 predĺženia, keď Švédsko zdolalo Fínsko 2:1.

Hannes Bjorninen vyrovnal Fínsko na 1:1 po 58 sekundách, štyri minúty po tom, čo Rasmus Dahlen dostal Švédov do vedenia 1:0.

Švajčiarsko predtým zosadilo Nemecko, keď porazilo minuloročného vicemajstra 3:1 aj v Ostrave.

Dvoma gólmi viedol Švajčiarov Christophe Bertschi. Švajčiari sa dostali do vedenia 1:0 krátkym gólom predtým, ako pridal druhý gól útočník New Jersey Devils Nico Hischier.

Dominik Kahun znížil na 2:1 v polovici prostrednej tretiny pri presilovej hre, kým Bertschi pridal svoj druhý gól do prázdnej brány v tretej tretine.