Výsledky osemfinále na ME 2024 a ich najvýznamnejších podujatiach: Anglicko znovu naberá rovnováhu proti Slovensku; Španielsko ovláda Gruzínsko

Getty Images

Španielsko sa pripojilo k Anglicku, Nemecku a Švajčiarsku vo štvrťfinále Euro 2024 po nedeľňajšom víťazstve 4:1 nad Gruzínskom. Mužstvo trénera Luisa de la Fuenteho dokázalo zariadiť obrat po prvom góle, ktorý Španielsko strelilo omylom. Predtým Anglicko v rámci dramatického návratu vyhralo nad Slovenskom 2:1 v predĺžení. Úvodný gól Evana Schranza takmer skončil pre Falcons a prehral 1:0. Úchvatný vyrovnávajúci gól Judea Bellinghama Anglický národný tím udával tempo hry na štadióne Schalke až do 90. minúty. V prvých chvíľach týchto predĺžených minút strelil gól anglickej reprezentácie Harry Kane, čím korunoval nádherný návrat tímu Garetha Southgatea. Anglický tím vydržal a teraz sa vo štvrťfinále stretne so Švajčiarskom, zatiaľ čo španielsky tím sa v nevšednom sobotňajšom zápase stretne s nemeckým náprotivkom.

V nedeľu to celé dopadlo takto:

Výsledky nedeľných zápasov Eura 2024

Anglicko 2, Slovensko 1 (po predĺžení)
Španielsko 4, Gruzínsko 1

Španielsko 4, Gruzínsko 1: La Roja sa vracia

Ďalší zápas, ďalší comeback na Pohári európskych národov 2024 v Nemecku, kde španielska reprezentácia uspela vo svojom zápase 4:1 proti Gruzínsku napriek inkasovaniu úvodného gólu tímu trénera Willyho Sagnola. Španielsko sa vo štvrťfinále stretne s Nemeckom, v jednom z najnapínavejších zápasov turnaja.

Útok Kvichu Kvaratskhelia vyústil do úvodného gólu a následne do vlastného gólu španielskeho obrancu Robina Le Normanda, no netrvalo dlho a La Roja našla vyrovnanie cez Rodriho, zatiaľ čo Fabian Ruiz z Paris Saint-Germain strelil víťazný gól Španielska v r. začiatok druhého polčasu. Španielsko malo opäť niekoľko šancí na skórovanie a podarilo sa mu to dvakrát cez Neca Williamsa (úžasná strela) a Daniho Olma. Španielsko potvrdilo, že je jedným z najsilnejších kandidátov na finále, no cesta je ešte dlhá.

Anglicko 2, Slovensko 1: Bellingham a Kane konvertujú

Anglicko potrebovalo predĺženie, aby sa dostalo do štvrťfinále Euro 2024 po tom, čo Jude Bellingham strelil dramatické vyrovnanie a potom v priebehu niekoľkých minút vyhral Harry Kane. Ivan Schranz dostal Slovensko do vedenia v prvom polčase nádherným tímovým gólom a Anglicko v druhom polčase svoj náskok takmer zdvojnásobilo, no vyzeralo to, že už toho urobilo dosť.

READ  Bezplatný priamy prenos, ako sledovať kvalifikáciu na Euro 2024

Veci pokračovali týmto spôsobom, kým sa Bellinghamovi nepodarilo streliť nádherný gól z hádzanej od Marka Guea, aby vzbudil radosť na štadióne Schalke, kde napokon vytrhol víťazstvo z čeľustí porážky. Rozhodca zrušil dva góly, ktoré strelil Phil Foden v druhom polčase kvôli ofsajdu, a Declan Rice trafil žrď skôr, ako Kane premárnil dobrú príležitosť hlavou pred strelením druhého gólu, ale tím Garetha Southgatea bol len pár okamihov od prehry.

Obrat bol pre Anglicko rýchly, keď Kane po prihrávke striedajúceho Ivana Toneyho hlavou poslal loptu do siete a potupná prehra v osemfinále sa pretavila do heroického a chvályhodného obratu. Nič to nezmení na fakte, že Anglicko sa doteraz na európskom šampionáte snažilo o presvedčivý výkon, no v hráčoch to vzbudí dôveru.

Švajčiarsko odohrá svoj najbližší zápas v Dusseldorfe po porážke Talianska a dá sa očakávať, že reprezentácia bude mať ťažšiu úlohu ako slovenská, ktorá predviedla dobrý výkon pod vedením talianskeho trénera Francesca Calzonu. Bellingham a Kane sa opäť snažia podporiť anglický národný tím a teraz ich vedú k silnému štartu v Nemecku na druhej strane žrebu, čo by bolo skutočne v ich prospech.